Д-р Елена Матева: “Медицината е високотехнологична наука и всеки пропуск води до непростимо изоставане”
Д-р Елена Матева завършва ВМИ – София през 1989 г. Специализира двукратно във Франция – Institut de la Main, Париж, при проф. Тубиан и проф. Жилбер. Д-р Матева е научен сътрудник I степен към Катедрата по ортопедия и травматология при ВМИ – София. От 1999 г. работи в МБАЛ „Вита” като специалист ортопед.
Професионалните й интереси в ортопедията и травматологията са: хирургия на горен крайник и микрохирургия.
Д-р Матева е член на Българското дружество по хирургия на ръката, член на Българското дружество по ортопедия и травматология, член на Българския лекарски съюз. Има многобройни участия в специализирани конгреси и конференции у нас и в чужбина. Д-р Матева е автор на над 20 научни публикации.
Как минава Вашият ден?
Ставам много рано и денят ми преминава като на повечето работещи жени в България.
Какви качества трябва да притежава добрият лекар според Вас?
За да бъде един лекар „добър”, той трябва да е отлично подготвен, да не спира да се квалифицира и да следи новостите в специалността. Също толкова важно е да бъде добър човек, състрадателен към своите пациенти и никога да не забравя, че е на своето място за тях и заради тях!
Какво бихте променили в системата на здравеопазването у нас?
Бих повишила техническото обезпечаване – медицината от доста години е високотехнологична и всеки пропуск в това отношение води до непростимо изоставане. Бих подобрила възможностите за квалификация и заплащането на младите лекари.
Смятате ли, че имаме добре обучени специалисти и какъв е интересът към Вашата специалност?
В България има отлично подготвени специалисти независимо от условията, при които работят много от тях. Като цяло интересът към медицината и в частност хирургията намалява както у нас, така и в Европа и САЩ. Причината се крие в дългия срок на обучение и квалификация и в последните 25 години – по-ниските доходи на лекарите в цял свят в сравнение с други актуални професии. Ортопедията и травматологията са били винаги една от предпочитаните хирургични специалности, но и там интересът намалява. Хирургията на ръката и микрохирургията, в частност реплантациите, изискват денонощно разположение, продължителна, скъпа и изтощителна подготовка; продължителността на операциите може да надхвърли 10-15 часа, което трудно привлича и задържа младите специалисти.
Бихте ли изброили три неща, които обичате да правите?
Обичам да оперирам, да общувам със семейството и с приятелите и да се разхождам в планината с моите кучета.