Съвременната токсикологична ситуация, брой 2/2014
Доц. Е. Бързашка, дм
Клиника по токсикология ”Д-р Дочо Иванов”
УМБАЛ „Д-р Георги Странски” ЕАД – Плевен Медицински университет – Плевен
“Всичко е отрова и нищо не е лишено от състоянието да бъде отрова“,
Филип Бомбаст фон Хохенхайм – Парацелз,
немски лекар и алхимик (1493–1541)
Острите екзогенни интоксикации и тяхната актуалност все повече и повече нарастват предвид галопиращите урбанизация, компютризация и екологична дисхармония на съвременния свят.
Известни са над пет милиона отровни химични вещества и съединения, които излагат на риск населението на планетата.
Броят на потенциалните отрови и разнообразието им ежегодно се увеличават с десетки хиляди през последните години на активна индустриализация и развитие на науката.
В резултат на непрекъснатото увеличаване на потенциалните токсични вещества децата са изложени на най-голям риск и са най-честите жертви на химичния травматизъм.
В САЩ на всеки 15 секунди се получава съобщение за отравяне на един възрастен човек, а на всеки 30 минути се отравя по едно дете. Установява се сигнификантно висок риск от отравяне при децата в сравнение с възрастните (American Association of Poison Control Centers).
В европейските страни и у нас също се отчита тревожна тенденция за увеличаване на острите екзогенни интоксикации в детска възраст.
През последното десетилетие се установява зачестяване на суицидното поведение чрез самоотравяне в детско-юношеска възраст.
В нашата страна суицидната смъртност сред младите хора между 15 и 35 години през 2000 г. възлиза на 9.5 на 100 000 души според критериите на Европейския съюз.
През следващите години е налице нарастване на този показател, като особена тревога предизвиква тенденцията към снижаване на възрастта.
Трябва да отбележим, че опитите за самоубийство, незавършили фатално, са много повече, като в тяхната структура се включват и суицидните опити чрез остри екзогенни интоксикации.
Поради това са налице достатъчно данни да приемем токсикологичния травматизъм сред децата като актуален проблем, защото:
- на фона на влошаващата се здравно-демографска ситуация в страната с ниска раждаемост и застаряване на населението изпъква преждевременната загуба на човешки потенциал чрез екзогенни интоксикации;
- токсикологичният травматизъм сред децата няма унифицираност;
- неговите особености търпят динамика както във времето, така и в различните възрастови периоди;
- детските отравяния са медико-социален проблем от световен мащаб със специфична епидемиологична характеристика за всяка страна, респективно за всеки регион.