Доц. Радка Тинчева: “Здравето на една нация зависи от здравето на нейните деца!”
Доц. Радка Тинчева завършва Медицинския институт в София, специалност медицина, през 1973 г. От 1976 до 1979 г. е редовен аспирант в Института по генетика при Ернст Моритц Арндт Университет в Грайфсвалд, Германия. Защитава дисертация на тема „Скаченост на гена за фенилкетонурия с други маркери, локализирани на първа хромозома”. От 1980 до 1987 г. е асистент в Клиниката по неонатология при Университетска болница по акушерство и гинекология ”Майчин дом” – София. От 1987 г. е асистент, от 2008 г. – доцент, а от 2001 г. – Началник на Клиниката по педиатрия за лечение на ендокринни и генетични болести при Университетска педиатрична болница – София. Има две клинични специалности – педиатрия и медицинска генетика. Специализирала е в Англия и Холандия. Занимава се с диагностика и лечение на пациенти с дисморфични синдроми и наследствени метаболитни болести, генетичен консултант. Член е на Българската педиатрична асоциация, Българското дружество по медицинска генетика, Балканското дружество по медицинска генетика, Европейското дружество по медицинска генетика, Европейския борд за лечение на муковисцидоза. Доц. Тинчева е външен консултант на НЗОК.
Как минава Вашият ден?
Много динамично, с много ангажименти и разговори, но мисля, че това поддържа моя тонус.
Според Вас какви качества трябва да притежава добрият лекар?
Разбира се, да бъде отличен специалист, но със същата важност – да бъде добър човек. Ние работим с деца и с техните родители и взаимното доверие и съпричастност са изключително важни. Децата с наследствени болести и синдроми са с много проблеми, често медикаментозно неразрешими, с лоша прогноза. При нас родителите намират не само медицинска помощ, но и морална, което в много случаи е решаващо за съдбата не само на детето, а и на цялото семейство.
Какво бихте променили в системата на здравеопазването у нас?
Бих поставила на първо място детското и майчиното здравеопазване. Не в документ, а реален приоритет. Здравето на една нация зависи от здравето на нейните деца, от добрата профилактика.
Смятате ли, че у нас има добре обучени специалисти и има ли интерес към Вашата специалност?
Има чудесни специалисти, но за съжаление поради лошите финансови условия голяма част от тях се насочват за работа извън нашата страна. Не е тайна, че броят на педиатрите непрекъснато намалява. Страшното е, че между завършващите медицина изключително малко имат желание да специализират педиатрия.
Бихте ли изброили три неща, които обичате да правите?
В свободното си време обичам да съм в компанията на моите близки, да слушам музика и да се разхождам с кучето.