Доц. Евгения Бързашка: “Здравето не е всичко, но без него всичко друго е нищо”
Доц. Евгения Бързашка–Христова, дм, е родена в Петрич. Живее, учи и работи в Плевен. Завършва Медицинска академия – София и започва работа като участъков педиатър в Славяново, област Плевен. През 1984 г. придобива специалност по педиатрия, става асистент в Катедрата по детски болести на Медицински университет – Плевен. От 1987 г. работи и специализира клинична токсикология, детска гастроентерология и ехографска диагностика. Придобива специалност по клинична токсикология и защитава дисертационен труд върху острите екзогенни интоксикации и суицидните самоотравяния в детска възраст. Хабилитира се като токсиколог и е началник на Клиниката по токсикология при УМБАЛ “Д-р Георги Странски“ – Плевен. От 2005 г. е експерт в Общински превантивно-информационен център по зависимости – Плевен и завършва пролетна и есенна сесия на Университета по зависимости към Института по поведенчески стратегии – София.
Доц. Бързашка има над 150 публикации и участия в научни прояви у нас и в чужбина в областта на педиатрията, клиничната токсикология и детската гастроентерология. Работи в областта на превенцията и лечението на зависимостите сред подрастващите.
Как минава Вашият ден?
Напрегнато и динамично, с много работа, напрежение, много контакти с пациенти, студенти, колеги и непрестанна мисъл за децата и внучето.
Какви качества трябва да притежава добрият лекар според Вас?
На първо място да бъде добър и отговорен човек, с много знания и умения. Тези качества трябва да бъдат съчетани със съпричастност към болните, към техните тревоги и страдания. Особено важно е умението да се спечели доверието на малките пациенти и техните родители. Аз, като токсиколог, работя и с възрастни пациенти, но отговорно заявявам, че с децата е много, много по-трудно! Да си педиатър е призвание!
Какво бихте променили в системата на здравеопазването у нас?
Много неща трябва да се променят в здравната система на България, необходима е изцяло нова здравна стратегия. Това обаче е свързано и с промяна на мисленето на политическата класа и на българския народ. Здравето е най-ценното и най-скъпото нещо, поради което безплатното и ниско финансирано здравеопазване не може да бъде ефективно. Здравето не е всичко, но без него всичко друго е нищо.
Смятате ли, че имаме добре обучени специалисти и какъв е интересът към Вашата специалност?
Да! Нашите медицински университети подготвят добри лекари. Всички знаят, че най-трудно се влиза във висшите медицински училища, най-много се учи в тях и най-трудно се завършва, а квалификацията продължава цял живот. За съжаление у нас това не се цени, не се цени трудът на лекарите, а и заплащането е недостойно. Това е причината младите лекари да напускат България и да имат добра реализация в чужбина.
Бихте ли изброили три неща, които обичате да правите?
Обичам работата си!
Обичам да бъдем заедно цялото семейство – порасналите ми вече деца, които са стоматолози, внучето и съпругът ми, който е прекрасен човек и лекар.
Обичам да слушам личните и професионалните съвети на моята учителка по токсикология – доц. Анета Хубенова.