Доц. Мария Спасова: “В нашата професия най-важни са характерът и добрата академична подготовка”
Доц. Мария Спасова завършва Медицински университет – Пловдив през 1991 г. Трудовата си кариера започва през 1992 г. като ординатор към Клиниката по педиатрия и генетични болести, УМБАЛ „Свети Георги” в Пловдив, в която преминава и цялата й по-нататъшна професионална реализация. През 1996 г. след конкурс е назначена като асистент, а от 2004 г. е главен асистент към Катедрата по педиатрия и медицинска генетика на МУ – Пловдив. През 1997 г. придобива специалност по педиатрия, а през 2012 г. – по детска клинична хематология и онкология. Разработва дисертационен труд за придобиване на научна степен „Доктор по медицина” върху инфекциозните усложнения при деца със злокачествени заболявания, провеждащи химиотерапия, който успешно защитава през 2006 г., а през 2011 г. е избрана за доцент по педиатрия.
Провеждала е специализации в Австрия, Обединеното кралство и Холандия.
Доц. Мария Спасова е автор на 98 научни труда предимно в областта на детската онкохематология, съавтор е в две монографии и учебник. Участвала е в два вътреуниверситетски проекта, два проекта на МОН, на един от които е и ръководител, както и в два международни проекта.
Как минава Вашият ден?
Много интензивно, често по неочакван начин и е трудно да бъде планиран. Но това прави професионалния и личния ми живот интересни и наситени.
Какви качества трябва да притежава добрият лекар според Вас?
Емпатия, себераздаване, непрекъсната склонност към самоусъвършенстване. В нашата област характерът е може би по-важен или поне еднакво важен колкото добрата академична подготовка, която се придобива и обогатява с времето. Съзнанието за отговорността, която носим, е главната предпоставка за висок професионализъм.
Какво бихте променили в системата на здравеопазване у нас?
Бих премахнала уравновиловката във финансирането, основано на клиничните пътеки, което обезличава труда и демотивира специалистите в университетските болници, сблъскващи се в клиничната си практика с най-тежките и диагностично проблемни случаи. В наши дни тези лекари плащат в прекия и преносния смисъл на думата, за да работят по-качествено и задълбочено.
Смятате ли, че имаме добре обучени специалисти и какъв е интересът към Вашата специалност?
Убедена съм, но наред с обучението са еднакво важни и условията, които им се създават за професионално разгръщане и усъвършенстване, а там има още много какво да се желае. Поради недостатъчния финансов ресурс и отдаването на по-скоро декларативно, отколкото реално приоритетно значение на развитието на детското здравеопазване все по-малко млади хора се насочват към педиатрията като професионално поприще. Но пък тези, които я избират, са хора с искрена мотивация и дълбока вътрешна убеденост и носят в сърцето си любовта към децата.
Бихте ли изброили три неща, които обичате да правите?
Да прекарвам време със сина си, да чета и пътувам, да откривам нови места и култури в свободното си време. По-голямата част от времето ми обаче все още остава посветена на професионалното ми развитие, така че то се явява и моето „хоби”.