Проф. Тоньо Шмилев: “Работният ми ден минава все по-бързо”
Проф. Шмилев завършва медицина в Пловдив. Работи в Катедрата по педиатрия и медицинска генетика на МУ-Пловдив от 1975 г. Понастоящем е началник на Интензивно отделение към Клиниката по педиатрия, УМБАЛ „Свети Георги”-Пловдив. Има специалности по педиатрия, детска пулмология и фтизиатрия. Доктор по медицина от 1988 г., а от 2012 г. – професор. Има повече от 180 научно-изследователски труда, от които 88 публикации в списания и сборници. Съавтор на 5 монографии и 5 ръководства, третиращи различни въпроси на спешната педиатрия, интензивната терапия, детската токсикология и детската пулмология. Редактор и съредактор на две педиатрични ръководства („Справочник за диагностика и лечение на детските болести” и „Клинична пулмология в детска възраст”) и 5 клинични монографии („Отравяния в детската възраст” и „Спешна педиатрия”). Участник с презентации в повече от 100 научни форума. Национален консултант по педиатрия. Член на БЛС, Българска педиатрична асоциация и Българска асоциация по детска пулмология. Семеен е, има двама прекрасни сина, с които се гордее.
Как минава Вашият ден?
Трудно ми е да отговоря с едно изречение, но имам чувството, че работния ми ден минава все по-бързо и често не ми стига времето, за да свърша всичко предвидено.
Какви качества трябва да притежава добрият лекар според Вас?
Много човечност и всеотдайност, и нестихващ стремеж към усъвършенстване.
Какво бихте променили в системата на здравеопазването у нас?
Според нивото на компетентност на съответната болница бих осигурил и допълнително финансиране, освен това по клинични пътеки. Ще огранича прекалено разширените индикации за хоспитализация и ще дам възможност на специалистите да работят повече в амбулаторна обстановка, в диагностично-консултатичните центрове. Ще осигуря за децата безплатно лечение в домашна обстановка, при строг контрол на използваните медикаменти.
Смятате ли, че имаме добре обучени специалисти и какъв е интересът към Вашата специалност?
У нас има добре подготвени педиатри, вкл. и хора с втора специалност. Интересът към нашата дисциплина е достатъчен. Трябва да се направи необходимото (всички знаем какво е то), за да се извършва следдипломното обучение само в университетските бази, да остават специалистите в България и да не заминават на работа в чужбина. Необходимо е да се стимулира стремежът към квалификация на ОПЛ в областта на педиатрията.
Бихте ли изброили три неща, които обичате да правите?
Да почивам в спокойна семейна обстановка и с добри приятели. Да пътувам до непознати красиви места. Да чета хубави книги.