Доклад „Бележник 2014”. Каква е средната оценка на държавата в здравните грижи за децата на България?
„Бележник 2014: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” е трети пореден годишен доклад на Национална мрежа за децата (НМД). Целта му е да оцени изпълнението на избрани държавни ангажименти в сферата на политиките за деца и семейства в България в рамките на изминалата календарна година. „Бележник 2014” включва 5 области, 16 подобласти и 42 ангажимента. Какво показва Бележникът по отношение на детското здраве?
Аспектите на майчино, детско и младежко здраве са разгледани в три подобласти – „Болнична и доболнична помощ”, „Психично здраве” и „Детска смъртност”. Общата оценка по шестобалната система за област „Здраве” за 2013 г. е Среден 3.21, което е съществено подобрение спрямо Слаб 2.38 за 2012 г. и Среден 2.79 за 2011 г.
Болнична и доболнична помощ
Оценка: Добър 3.55
По данни на Бележник 2014 към декември 2013 г. в около 70 общини в страната работят 130 здравни медиатора. Те са оказали съдействие на лица от маргинализираните групи да получат достъп до квалифицирана здравна помощ и са oрганизирали редица обучения на населението и здравно-информационни кампании. Проведени са и профилактични прегледи на деца от малцинствени групи с четири педиатрични мобилни кабинета в областите Благоевград, Стара Загора, Сливен и София. Констатират се тежки регионални диспропорции в достъпа до медицинска помощ – голяма част от парите за медицинска помощ се разпределят в София, Пловдив и Варна, като се регистрират разлики над осем пъти в сравнение с останалите населени места. Бележник 2014 все пак отбелязва напредък в достъпа до здравни услуги чрез осигуряване на прегледи с мобилни кабинети и здравни беседи за хората в труднодостъпните райони и маргинализираните общности.
НМД препоръчва изработване на гарантиран пакет от минимални здравни услуги за всички деца, прекратяване на дискриминационните модели и практики по отношение на децата от маргинализирани групи и утвърждаване на модела на здравния медиатор.
Бележник 2014 констатира още, че в момента липсват данни за общия брой диагностицирани деца с увреждания, за разпределението им по социални групи и общини, което е пречка при формиране на ефективни политики и практики за тези деца и техните родители. Достъпът до специализирана педиатрия на децата от провинцията е силно ограничен.
Докладът на НМД препоръчва да се създаде единен регистър за деца с увреждания и данните в него да могат да се поддържат и използват като база данни за нуждите на Министерство на здравеопазването, както и разкриване на нови центрове за ранна диагностика и ранна интервенция за деца.
„Психично здраве”
Оценка: Среден 2.62
По данни от доклада към декември 2013 г. броят на психолозите в училищата е нараснал на 1180 в сравнение със 786 за 2012 г., което обаче също е крайно недостатъчно. Няма напредък по отношение на официалната статистика за броя на децата с психични проблеми, както и не са осигурени условия за превенция на самоубийствата сред младите хора и децата в училище. В България има създадена нормативна рамка за предоставяне на специализирана помощ по детска психиатрия, но липсва ефективна политика, която да насърчава и да мотивира лекарите да специализират и работят по тази специалност. Все още не са въведени и комплексни програми за психично здраве на децата, засягащи различни аспекти – индивидуална, групова, семейна работа; работа в рамките на по-малките общности (на ниво детска градина, училище или семейство) и т.н
НМД препоръчва да се изготви анализ на потребностите от специализирана помощ и специализирани здравни услуги за психично здраве на децата и юношите, както и да се обсъдят, формулират и предприемат мерки за насърчаване на придобиване на специалност по детска психиатрия, разкриване на детски психиатрични отделения, дневни стационари и центрове за психично здраве.
„Детска смъртност”
Оценка: Добър 3.57
Коефициентът на детска смъртност е индикатор, отразяващ частично качеството на медицинската помощ, но преди всичко е свързан с жизнения стандарт и здравната култура на населението. Наблюдава се трайна положителна тенденция за намаляване на детската смъртност през последните години, която през 2012 г. достигна 7.8 на хиляда живородени деца, като това е най-ниското ниво на детска смъртност за времето на водене на статистика по този показател. През 2012 г. в страната са умрели 536 деца на възраст до 1 година, сравнено с 601 деца за 2011 г. Въпреки това детската смъртност остава над два пъти по-висока от средната стойност за ЕС. Областите с най-висок коефициент на детска смъртност през 2012 г. са Сливен (16.6‰), Монтана (14.4‰) и Разград (13.1‰), а с най-ниска – Благоевград (2.3‰), Смолян (2.6‰) и София град (4.4‰).
НМД препоръчва да се предприемат спешни мерки за намаляване на детската смъртност в областите с най-високи показатели, да се изготви анализ на причините за смъртност, да се приоритизират мерки за намаляване въздействието на рисковите фактори за здравето на бременната новороденото и в Национална програма за закрила на детето 2014 г. да бъдат посочени конкретни дейности за намаляване на детската смъртност.
Пълният текст на експертния доклад „Бележник 2014” можете да прочетете на адрес:
http://nmd.bg/wp-content/uploads/2014/04/belejnik2014_experten_cvetni_razdelit_web.pdf,
а популярната версия на:
http://nmd.bg/wp-content/uploads/2014/04/belejnik2014_populyaren_web.pdf