Здравно-хигиенна оценка на яслените групи на ОДЗ
Доц. Т. Татьозов, Ю. Баличев, Кр. Костадинова, Ст. Шпангенберг, НЦОЗА – София
Т. Петрова, М. Чавдарова, СРЗИ – София
Яслените групи към ОДЗ по подобие на самостоятелните детски ясли (ДЯ) са утвърдена социална форма и практика в помощ на семействoто за отглеждане, възпитание и развитие на децата от ранна детска възраст. Основна тяхна задача е промоцията на детското здраве и профилактиката на организма от заболявания. В тях се приемат деца от 10 мес. до 3 год. Основната им задача е да осигуряват необходимите условия за физическото, психичното, нравственото и социалното развитие на детето, да гарантират неговите права и сигурност, достойнство и уважение.
В условията на колективно отглеждане на децата в детските заведения и спецификата на настоящата ситуация интерес представлява въпросът налице ли са необходимите компоненти за тяхното правилно отглеждане, развитие, възпитание и здравно състояние.
У нас подобни проучвания в яслените групи на ОДЗ не са правени. С оглед на оптимизиране грижите за децата в тези заведения проведеното изследване ще изведе конкретни насоки и препоръки.
Цел и задачи
По данни на НСИ през последните няколко години броят на местата в детските ясли остава почти без промяна. За 2012 г. местата в самостоятелните детски ясли са 13 687 (за 2013 – 14 021), а в яслените групи на ОДЗ – 15 914 (за 2013 – 16 099). Обхватът на децата, отглеждани в тези заведения, е 15.5% от детското население у нас.
С настоящата работа се цели да се направи анализ на състоянието на яслените групи в ОДЗ в София през 2013 г. Това ще даде възможност да се очертае картината на отглеждането, възпитанието и развитието на децата, както и на здравните условия, при които се провеждат те, с оглед на динамиката в урбанизацията на столицата и проблемите, която тя поставя пред детските заведения, родителите и административните институции.
Целта на проучването беше въз основа на анализа за състоянието на яслените групи в системата на ОДЗ да се направят изводи и препоръки за подобряване организацията и ефективността на работата им.
Във връзка с целта на проучването си поставихме следните задачи:
1. Да се проучи динамиката на заболяванията и тяхната структура
2. Да се проучи състоянието на възпитателната работа
3. Да се направи експертна оценка на храненето (не се разглежда в статията)
4. Да се проучи физическото развитие на децата от тези групи (не се разглежда в статията)
5. Да се направи оценка на материалната база на яслените групи в ОДЗ (не се разглежда в статията)
Материал и методика
Проучването се извърши в 41 (ОДЗ № 90 – № 90.1 и 90.2 представлява две заведения с едно ръководство) ОДЗ с общо 10 519 деца, лотарийно избрани от всички райони на София. Това е близо 1/3 от ОДЗ на София. В тези заведения обект на нашия анализ са 77 яслени групи с 2176 деца в тях, което е 20.7% от общия брой деца в посочените ОДЗ.
За проучването от здравната документация на детските заведения се вземаха данни за общия брой заболявания и структура на заболяемостта по основни класове заболявания. Регистрирана е заболяемостта на 2176 деца за 2012 г.
Резултати и обсъждане
1. Оценка на здравното състояние на децата
1.1. Здравно състояние на децата от яслените групи на ОДЗ през 2012 г.
Оценката на здравното състояние на децата е изготвена въз основа на данните от моментната болестност, регистрирана от личните лекари.
Проучена е заболяемостта на децата от яслените групи на 41 ОДЗ от всички райони на София. Данните са взети от самите детски заведения.
Общият брой заболявания във всички заведения за целия контингент е 26 270. Средната заболяемост общо за 41-те ОДЗ е 2.5 заболявания на дете годишно. Съответно за яслените групи общият брой заболявания е 10 135, което е близо половината от общия брой заболявания в заведенията. Средната заболяемост само за яслените групи е 4.6 заболявания на дете за същия период.
Структурата на заболяемостта при децата, посещаващи яслените групи на ОДЗ (табл. 1), не показва съществени различия от структурата на заболяемостта на детското население в страната. Водещи са същите класове заболявания – на дихателната система, инфекциозните и на храносмилателната система. Тези заболявания представляват 74% от общата заболяемост на децата от яслените групи на ОДЗ.
Дихателни заболявания
Те имат относително високо ниво – общо 7258 бр. заболявания, което е 52.5% от общата дихателна заболяемост за всички деца от проучваните ОДЗ. На дете в яслените групи средно се падат по 3.3 бр. заболявания. Данните съответстват на тези, посочени в годишния доклад за здравето на нацията за 2012 г. (изготвен в НЦОЗА),според който водещо място в структурата на заболяванията при децата във възрастовата група 1-7 год. заемат болестите на дихателната система. Според този анализ основен проблем в посочената възрастова група (1-7 год.) през последните три години остава повишаването на случаите на заболявания на дихателната система при децата до 3-год. възраст.
Таблица 1. Най-честите заболявания (по класове) в яслените групи на ОДЗ
Заболявания Aбсолютен брой %
Заболявания на дихателната система 7258 71.6%
Инфекциозни заболявания 206 2.6%
Заболявания на храносмилателната система 119 1.2%
Инфекциозни заболявания
Това е другият клас заболявания, които доминират в обследваните детски заведения, макар и значително по-малко от дихателните заболявания. Общият брой за всички деца в 32 от тези заведения (8400 деца) е 1168, а за децата в яслените групи на 30 ОДЗ (1551 деца) е 206.
Заболявания на храносмилателната система
Те заемат трето място в структурата на заболяванията на децата от проучваните ОДЗ. Общият брой за всички деца, посочени в данните на 18 детски заведения (4561 деца), е 349, а за децата в яслените групи на 13 ОДЗ (720 деца) е 119 бр. (табл. 1).
Заболявания на кожата
Те са посочени в данните на 19 ОДЗ (4958 деца) и са 303 бр., а за децата в яслените групи в 15 ОДЗ (713 деца) – 55 бр.
Заболявания на нервната система
Следващи в структурата на заболяванията, посочени в данните на детските заведения, са заболяванията на нервната система. От тях са боледували 127 деца от общо 2722 (от 10 ОДЗ). За децата от яслените групи (332 деца) в 6 ОДЗ тези заболявания са 41.
Случаи на травми, отравяния и последици от други външни причини се отбелязват в данните на 10 ОДЗ – 35 случая, а в 3 от тях при най-малките деца до 3-год. възраст тези случаи са 5.
Общият брой диспансеризирани деца (в градините и яслените групи на 24 от проучваните ОДЗ) е 360 (3.42%). Диспансеризираните деца в яслените групи на 15 ОДЗ са 59 (2.7%). Прави впечатление, че в отделни ОДЗ броят на диспансеризираните деца е твърде висок (65, 39, 37 и 35), като само в едно от тях броят на тези деца от яслените групи е по-висок – 12. Според посочения по-горе доклад диспансеризираните деца в национален мащаб през 2012 г. са 9215 – 4.3% от общо 213 688 деца с проведен годишен профилактичен преглед.
1.2. Здравнопрофилактични мероприятия
Изпълнението на имунизационният календар според подадените данни показва, че в 12 ОДЗ има общо 38 неимунизирани деца в срок, а за яслените групи в 9 от тези детски заведения има 23 такива деца. Данните показват, че в 4 ОДЗ общо за 18 деца няма контраиндикации за пропускане срока за имунизиране, като 13 от тях са в яслените групи.
Здравните изисквания, отнасящи се до дейността с най-малките деца, включват: провеждане на сутрешния филтър на добро ниво и закаляване. Това са фактори, имащи значение за намаляване заболяемостта при децата. Проучването установи, че в 38 детски заведения се провежда сутрешен филтър на децата от яслените групи и само в 2 не се провежда такъв. Закалителен режим се извършва редовно и в цялостен вид (въздушни и слънчеви бани, водни процедури) само в 26.8% от ОДЗ. Редовно такъв се прилага в 17.1%. Нередовно, но в цялостен вид се прилага в 17.1%, а не се спазват всички условия за цялостност в 36.6%.
Редовната аерация в помещенията, в които пребивават децата, е допълващо условие към горните изисквания. Нашите наблюдения показаха, че в 63.2% от проучваните детски заведения аерацията е на много добро ниво, в 31.6% – на добро ниво, и в 5.3% – съвсем недостатъчна.
В общия режим, спомагащ промоцията на здравето, се включва и редовното провеждане на физкултурни занимания с децата. Според подадените данни и от представените планове и двуседмични програми в 72.5% от детските заведения редовно се провеждат такива, и то съобразявайки се с възрастта и режима. В 7.5% също се провеждат редовно, но не са съобразени възрастово, така както е според изискванията. В близо 20% от детските заведения тези занимания или не се провеждат редовно (12.5%) или въобще не се провеждат (7.5%). Данните показват, че само в 3 ОДЗ липсва необходимият набор от физкултурни уреди, а в 38.5% уредите не са достатъчни. Самото използване на уредите във физкултурните занятия не се осъществява в 12% от детските заведения, като децата се включват само в „подвижни” игри.
1.3. Квалификация на кадрите
По данни на НСИ към края на 2012 г. в детските ясли работят 7086 души, като медицински специалисти са 3803 (мед. сестри – 3652, и акушерки – 123). Немедицинският персонал е 3274 души.
Общият брой на медицинските сестри в проучваните ОДЗ е 252. Пряко работещи с децата в яслените групи са 168. Незаети са 25 места. Следва да се посочи, че основната част от тях е в предпенсионна (58 мед. сестри) и пенсионна възраст (23). Започнали работа през последните 5 г. в яслените групи на ОДЗ са само 9 новозавършили мед. сестри. Стаж от 6 до 15 г. имат 15 мед. сестри, а 38 – стаж от 16 до 30 г.
Педагози на пълен щат са само 7, на ½ щат – 19, като 8 от тях обслужват и други детски заведения. В 10 ОДЗ липсват педагози, а в 5 тази функция се изпълнява от детски учителки от градинските групи. Помощник възпитателите в тези ОДЗ са 385, от които 135 са към яслените групи. В детските заведения работят още 277 други специалисти, от които само 7 щата са незаети.
При проучването се установи, че повечето ОДЗ (70%) през последните 2 г. получават редовно методична помощ и само в 12 това не е така. Медицинските сестри от яслените групи в 24 ОДЗ през последните 5 г. са посещавали курсове за квалификация по проблемите на ранното детство и от 16 детски заведения не са ходили на такива курсове. По въпроса за педагогическата квалификация на работещите пряко с децата мед. сестри на място в заведенията се установява, че в 50% такава редовно се провежда, в 10% – нередовно, и в 40% – не се провежда. От работещите в яслените групи педагози 435 в последните 5 г. са посещавали курсове с такава насоченост, но за 56.5% в този период не е осъществена такава квалификация. Директорите на 22 ОДЗ (64.7%) през последните 5 г. са били на курсове за квалификация по проблемите на ранното детство, но на 12 ОДЗ (35.3%) през същия период не са участвали в подобна квалификация.
Препоръки към работата на яслените групи в ОДЗ
- Редовно да се провежда сутрешен филтър на децата.
- Да се използват педагогически програми и задачи, съобразени с изискванията за възпитателна работа с деца до 3-год. възраст.
- Да се обогати наборът от разнообразни играчки.
- Да се осигурят/изготвят дидактични материали, необходими за провеждането на организираните занимания.
- Редовно да се провеждат заниманията с децата. Да се пишат всекидневни указания от педагога за възпитателната работа в групата, както и всекидневно да се отчита изпълнението им от мед. сестрите.
- Да се провежда планомерно педагогическа квалификация на сестрите.
- Да се осигурят средства за квалификация на сестрите в курсове, семинари, практически упражнения и др.
- Да се осигури специализирано обучение на сестрите за работа с трудни деца.
- Да се проведе квалификация на педагозите относно оценката на психичното развитие на децата.
- Да се провеждат курсове по санитарен минимум и при провеждането им персоналът да е обхванат на 100%.
- Да се реши въпросът с допълнителното заплащане на сестрите от яслените групи.
- По модела за назначение на педагози за повечето ОДЗ да се осигури и щат за логопеди към тези детски заведения.
Библиография
1. Годишен доклад за здравето на нацията за 2012 г., изготвен в НЦОЗА.
2. Закон за здравето, обн. ДВ, бр. 70, 2004 г.
3. НСИ. Здравеопазване – данни 2012 г. и 2013 г.