Глобално намаление на раковите заболявания, свързани с човешкия папиломен вирус (НРV)
Douglas R. Lowy et John T. Schiller
(Cancer Prevention Res., 2012)
Злокачествените заболявания, причинени от HPV, представляват глобален проблем за общественото здраве. На практика всички случаи на рак на маточната шийка са свързани с НРV, като в 70% от случаите причинители са НРV 16-и и 18-и тип. Извън рака на маточната шийка (РМШ) съществуват и други карциноми, като например анален, вулварен и на орофаринкса, при които в над 90% от случаите главните виновници за това отново са НРV 16-и и 18-и тип. В развиващите се държави, където цервикалният скрининг е силно ограничен, РМШ е водещ сред НРV свързаните злокачествени заболявания. В тези държави високият ваксинационен обхват сред подрастващите момичета може да доведе до 2/3 намаление в честотата и смъртността от РМШ. В индустриализираните страни някои НРV свързани заболявания, които не са цервикални, се увеличават (особено ракът на орофаринкса) и конкурират честотата на РМШ, която пък на свой ред се редуцира поради установените скринингови и ваксинационни програми.
Глобално РМШ доминира сред НРV свързаните злокачествени заболявания (фиг. 1).
Съществуват разлики по отношение на честотата на злокачествените заболявания, свързани с НРV, в индустриализираните и развиващите се държави (табл. 1). Високата честота на рак на маточната шийка в развиващите се държави се дължи на липсата на достатъчно средства за масови скринингови програми.
Регионалните разлики в разпространението на различните НРV свързани заболявания определят и подходите за постигане на редукцията им. В регионите с висока честота на РМШ главната цел е да се намалят честотата и смъртността от цервикален карцином. Световният алианс за ваксини и имунизации (GAVI Alliance), който силно подкрепя въвеждането и изпълнението на ваксинационни програми, наскоро реши да включи НРV ваксините към списъка на ваксините, които се субсидират финансово в най-бедните страни. (http://www.gavialliance.org/library/news/pressreleases/2011/gavitakesfirststepstointroducevaccinesagainstcervicalcancerandrubella/).
Най-подходящата група за НРV ваксинация са подрастващите момичета в периода преди започване на полов живот – при тях съотношението полза/разходи е най-ефективно. Те са предпочитаната група за ваксинация, защото НРV ваксините ги защитават от нови инфекции, много от които се случват скоро след започване на сексуалната активност и ваксините са неефективни при налична вече персистираща инфекция.
На места, където вече съществува ефективна скринингова програма срещу рак на маточната шийка, основната цел на ваксинацията е момичетата да се предпазят от преканцерозните състояния и инвазивния рак. Тъй като скрининговите програми се използват за идентифициране на различните по степен дисплазии, намаляването на честотата на преканцерозните лезии и свързаните с тях терапевтични процедури, ще се наблюдават по-скоро в по-ранен етап от намаляването на честотата и смъртността от случаите от рак на маточната шийка.
НРV ваксинацията и скрининговите програми осигуряват най-високото ниво на защита от рак на маточната шийка, като ваксинацията може да доведе до намаляване честотата на скрининговите процедури при ваксинираните жени.
Библиография
1. Parkin, D. M. The global health burden of infection-associated cancers in the year 2002. – Int. J. Cancer, 2006, 118, 3030-3044.
2. Gustafsson, L. et al. International incidencerates of invasive cervical cancer after introduction of cytological screening. – Cancer Causes Control, 1997, N 8, 755-763
3. Gillison, M. L. et al. HPV prophylactic vaccines and the potential prevention of noncervical cancers in both men and women. – Cancer, 113, 2008, 3036-3046.
4. Chaturvedi, A. K. et al. Human papillomavirus and rising oropharyngeal cancer incidence in the United States. –J. Clin. Oncol., 29, 2011, 4294-4301.
5. Lowy, D. R. Human papillomavirus infection and the primary and secondary prevention of cervical cancer. – Cancer, 113, 2008, 1980-1993.
6. Schiller, J. T. et D. R. Lowy. Vaccines to prevent infections by oncoviruses. – Annu Rev. Microbiol., 64, 2010, 23-41.