Британски лекари извършиха трансплантация на органи от новородено
Британски лекари извършиха трансплантации на бъбреци и чернодробни клетки от донор, който е едва на 6 дни. Това са първите подобни операции във Великобритания, съобщава Би Би Си.
„Радваме се, че първата такава операция във Великобритания беше успешна и сме благодарни от смелото решение на семейството да дари органите на бебето си“, заяви проф. Джеймс Нюбъргър, ръководител на екипа.
Новороденото е било лишено от кислород преди раждането си и въпреки усилията на лекарите, мозъкът му бил увреден. След като сърцето на момиченцето спряло, родителите взели решение органите му да бъдат трансплантирани.
Бъбреците на бебето са трансплантирани на пациент с бъбречна недостатъчност, а чернодробни клетки са трансплантирани на пациент в листата на чакащите за чернодробна трансплантация.
За момента лекарите не разкриват повече информация за пациентите, на които са трансплантирани бъбреците и черния дроб на момиченцето.
Според екипа извършил операциите, те са били невероятно сложни, тъй като бъбреците на новороденото са с размер около 5 см. Специалистите определят процедурата като крайъгълен камък в трансплантологията, тъй като доказва, че новородени могат да станат донори на органи за бебета, деца и дори за възрастни.
Лекарите се надяват, че повече семейства ще вземат подобно решение, когато са изправени пред тежката загуба на дете.
Според официалната статистика във Великобритания около 15 деца на възраст под 2 години в момента се нуждаят от трансплантация на органи. Възможно е обаче броят им да е по-висок, тъй като има и такива, които не успяват да стигнат до списъка с чакащи.
Възрастта на реципиента е проблем при донорството. Причината е малкият размер на органите при бебетата и малките деца, което често прави невъзможно трансплантирането на орган от възрастен.
Източник: http://www.bbc.com/news/health-30878890