Само 100 са децата с инсулинови помпи в България
Само на 100 от децата в България страдащи от диабет се прилага помпена терапия.Това заяви във Варна проф. д-р Виолета Йотова, ръководител на направление „Педиатрия” по време на пресконференция на тема „За инсулиновите помпи”, предаде Радио „Фокус”.
Проф. Йотова допълни, че дебатът за лечението на диабетно болни деца у нас с инсулинови помпи е в своя разгар. Тези дни е заседавала работна група към Министерство на здравеопазването със задача да бъдат предложени действия за разрешаване на проблема с пациентите на лечение с инсулинови помпи у нас. „България продължава да бъде единствената държава в Европейския съюз, която не поема никаква част от лечението, възприето като най-доброто съвременно лечение на диабет, провеждащо се повече от 20 години по целия свят.
Преди четири години варненското дружество по ендокринология излезе със становище и предложение за решение на проблема. До момента държавна политика по този проблем няма, но подкрепата за децата, за които единствения шанс да водят нормален и пълноценен живот е лечението с инсулинови помпи, нараства все повече и повече”, посочи проф. Йотова. Тя допълни, че е имала случайна поставена инсулинова помпа на малка пациентка на 15 месеца.
Благодарение на това съвременно лечение родителите спестяват на детето болката от убождане 6 пъти дневно при използването на инсулинови инжекции. „Към момента диабетът във всичките му форми не може да бъде излекуван, но при добро поведение и адекватно лечение нормалния живот на пациентите без усложнения е напълно възможен. При най-малките деца честите остри инфекции създават проблеми, които преди не можеха да бъдат решени без хоспитализация. Ако се използват инсулинови помпи това не е така”, каза още проф. Виолета Йотова.