„Умен“ инсулин се освобождава в зависимост от плазмената концентрация на глюкозата
Учени от Масачузетския технологичен институт са на път да направят революция в хормоналната терапия. Доктор Дани Чoу и колегите му са разработили химически модифицирана версия на обикновения, дълготраен инсулин, която са нарекли „умен“ инсулин.
Идеята на „умния“ инсулин е подкожното инжектиране на препарата да се случва веднъж на ден, или дори на седмица, а хормонът да се освобождава в зависимост от плазмената концентрация на глюкозата (глюкозата действа като молекула индикатор).
Според създателите му, „умният“ препарат наподобява максимално нормалната функция на здравия панкреас. Състои се от биосъвместими полимерни глюкозо-свързващи молекули, които позволяват освобождаването на инсулин само ако концентрацията на плазмената глюкоза надхвърли определени стойности (по-високи от глюкозо-свързващия капацитет на полимерните молекули).
След понижаване на гликемията до прицелните нива, инжектираната дисперсия преустановява да освобождава инсулин до следващото повишаване на концентрацията на глюкозата.
Новият инсулин се свързва с много нисък риск за хипогликемии, тъй като осигурява стриктен постоянен контрол на плазмената глюкоза както на гладно, така и след нахранване. Той се инжектира подкожно еднократно на ден, което също е голямо негово предимство. Саморегулиращата се инсулинова формула намалява и нуждата от многократен самоконтрол на концентрацията на глюкозата.
Технологията вероятно ще се прилага и за доставката на други хормони (тиреоиден и растежен).
Досегашните тестове при животни показват, че технологията работи – поне при мишките. Учените планират да започнат тестове с хора скоро, съобщават от журнала на Националната академия на науките (PNAS).
Дори експерименталният период да премине напълно успешно, вероятно ще минат години преди умният инсулин да бъде достъпен за пациентите.
Източник: http://www.bbc.com/news/health-31291722