Децата възприемат вкуса на храната различно от възрастните
Резултатите от ново проучване, обхващащо 1950 души от Великобритания, показва, че усещането на различните вкусове се променя с възрастта.
Според експерта по храните Керън Пол и нейните колеги, всеки човек достига възраст, на която започва да харесва храни с по-пикантен и богат вкус. Средната възраст, на която се случват промените в хранителните предпочитания е 22 години. Тогава средностатистическият човек започва да оценява по-сложните и силни вкусове като козе сирене, чили сос и авокадо.
Според учените промяната във възприятието на вкусовете се дължи на намаляването на броя на вкусовите рецептори с напредване на възрастта.
Бебетата и малките деца имат около 30 000 вкусови рецептори в устната си кухина и поради тази причина по-силните вкусове не са им приятни. Бебетата имат вродено предпочитание към сладко, а майчината кърма е богата на захар и мазнини. С възрастта в устата ни остават едва една трета от вкусовите рецептори, като повечето от тях са разположени върху езика. Това обяснява защо едва тогава започваме да предпочитаме по-силни вкусове.
Специалистите класират 20 храни, които повечето деца и юноши не харесват. Сред тях са скумрията, синьото сирене, пармезанът и пикантно къри.
В списъка с “храните за пораснали” са още чесънът, хрянът, спанакът и киселите краставички. Козето сирене е най-омразният вкус през детството, а средният човек го оценява към 28-та година. Други вкусове, които не радват небцето но децата са стридите и мидите, които се преоткриват след 24 годишна възраст.