Познания, поведение и вярвания на майките относно гастроентеритите и ротавирусните ваксини преди въвеждането на масова имунизационна програма – кои са ключовите послания в светлината на стартираща нова имунизационна програма?
Alyssa Morin, Thomas Lemaоtre, Anne Farrands, Nathalie Carrier, Arnaud Gagneur
Vaccine 30 (2012) 5921– 5927
През юли 2010 год. Националният консултативен комитет по имунизациите в Канада препоръчва на всички деца на подходящата възраст да се постави ротавирусна ваксина.
Въведение
Ротавирусната инфекция засяга почти всички деца под 5 годишна възраст под формата на поне един епизод на ротавирусен гастроентерит. Спектърът на това заболяване е доста широк – от асимптоматична инфекция до лека диария и повръщане и до тежък ротавирусен гастроенетрит с дехидратация. Ротавирусната инфекция е обикновено по-тежка от останалите патогени, причиняващи гастроентерити и е основна причина сред малките деца за хоспитализации по повод остър гастроентерит. Въпреки че ротавирусите заразяват хора от всички възрасти, най-уязвимата група са децата между 6 и 24 месеца, които прекарват тежко заболяването. За разлика от развиващите се страни през последните години в Канада не са докладвани дългосрочни последици от заболяването или смъртни случаи от ротавирусни инфекции. Въпреки това ротавирусите са най-честият патоген при децата, търсещи здравна помощ по повод остър гастроентерит и се откриват в 78% от децата, хоспитализирани по повод остър гастроенетрит през зимния период . Кумулативният риск от хоспитализация по повод ротавирусен гастроентерит през първите 5 години на децата е между 1/45 и 1/106, като този риск расте до 1/25, тогава, когато детето лежи в болница по друг повод повече от 24 часа. Този риск се трансформира в 13 600 хоспитализации по повод на ротавирусен гастроентерит на децата под 5 години в Канада. Допълнително за медико-социалната тежест на ротавирусния гастроентерит допринася и отсъствието на родителите от работа, когато детето им има ротавирусна инфекция.
Ваксинацията се оказва най-ефективният начин за превенция от ротавирусен гастроентерит. В Канада са налични две ваксини – петвалентната човешко-говежда реасортантна ваксина Rotateq® (Merck Frosst Canada, 2006) и моновалентната човешка реасортантна ваксина Rotarix® (GlaxoSmithKline Inc., 2008). Ефикасността на ротавирусните ваксини в клиничните проучвания варира между 72 и 100% относно тежките форми на ротавирусния гастроентерит.
Целта на публикуваното тук проучване е да оцени: 1. Познанията, поведението и вярванията на бременните жени относно ротавирусния гастроентерит и неговата превенция чрез ваксинация; 2. Да определи склонността на майките към ваксинация и 3. Да идентифицира кои са факторите, които повлияват тази склонност. Накрая сме се постарали да оценим ключовите послания за промотиране на тази нова имунизационна програма.
Методи
От 10 до 18 февруари 2011 година се провежда анкета в Университетската болница Sherbrooke в провинция Квебек сред бременни жени и току-що родили майки относно разбиранията и нагласата им към ротавирусната ваксинация. Определяща за структурата на анкетата е категорията, показваща възприемчивостта на обществото към тази имунизационна програма. Тя анализира разбиранията за риска от ротавирусни инфекции, тежестта, страховете, нуждата от контрол над заболяването и нагласите на обществото относно новата ротавирусна имунизационна програма.
Разграничават се 4 фактора на влияние – усещането за тежестта на заболяването, познанията относно ротавирусните инфекции , нагласата за действие в посока превенция и вярванията относно ефикасността на превантивните мерки (ползите и бариерите за ваксинация). След преминаването на първата част на анкетата, определяща гореизброените фактори, участващите бяха помолени да напишат в свободен стил всичко, което знаят за ротавирусните гастроентерити (тяхната честота и тежест), както и за ротавирусните ваксини (характеристики, ефикасност, безопасност). След тези писмени обяснения участващите са оценили сами собствените си отговори чрез използването на 6-точкова Ликерт скала като започват от „твърдо не съм съгласен” към „твърдо съм съгласен”. Преди попълването на анкетата на участниците не е давана никаква информация за ротавирусните инфекции или ваксини. Анкетата е проверена от 2-ма педиатри и въпросите, изискващи предефиниране са били написани по-ясно във финалния вариант (анкетата е предварително тестувана с 20 бременни жени преди крайния вариант).
Резултати
От разпространените 356 въпросника 343 са били адекватно попълнени при честота на участие от 96.3%. Повечето от майките са попълвали анкетата по време на тяхната перинатална консултация в перинаталната клиника. От общо участващите 343 майки, 74% са склонни да ваксинират техните деца срещу ротавирусни инфекции. Не е наблюдавана статистически значима разлика относно нагласите за ваксинация на майките в зависимост от тяхната възраст, образование, граждански статут или среден годишен доход. Наличието на друг, различен от Европеидната раса, произход определя по-голяма склонност към ваксинация (96.7% спрямо 73.2%,p = 0.003). Приблизително около 60% от майките имат вече едно или повече деца вкъщи и 43.9% от тях имат опит с поне един епизод на гастроентерит, при 14% от тях е била необходима незабавна медицинска помощ. Опитът с поне един епизод на гастроентерит или консултацията в спешната помощ не са свързани с повишена склонност от страна на майките към ваксинация. Значително по-силна е нагласата към ваксинация при майките, които нямат други деца (82.1% срещу 68.3%, p = 0.01)
Познания и вярвания относно гастроентеритите
От 343-те отговорили майки, 209 считат, че знаят причината за гастроентерита; 162 (77, 5%) смятат, че гастроентеритът се причинява от инфекция и 114 (54, 5%) съобщават някаква вирусна причина. По отношение на податливостта на децата към заболяването 312 майки от 335 (93, 3%) считат, че гасторентеритът е заразна инфекция и 244 от 333 (73%) смятат, че е честа инфекция при децата под 3 годишна възраст. Въпреки това само 209 от 328 майки (63, 2%) мислят, че рискът за зараза на тяхното собствено дете е висок. Допълнително около 80% от майките предполагат, че добрата хигиена защитава от гастроентеритите. По отношение тежестта на гастроентеритите повечето майки (>95%) знаят, че те причиняват обезводняване. 67% от майките се съгласяват, че гастроентеритите често изискват консултация в спешната медицинска помощ, а 49% считат, че те водят и до хоспитализации. 63% от участниците заявяват, че дете с няколко пристъпа на диария на ден е много болно и че гастроентеритът има значителни последици и върху професионалния живот на родителите.
Познания за ваксинацията и склонност към ваксинация
Сред всички участници в нашето проучване само 29% (99/343) бяха чували за ваксинация срещу ротавирусни инфекции. Основният източник на информация са медиите (44%). Друг често срещан източник на информация са докторите или медицинските сестри (32%), както и близки приятели (16%).
Фактори, повлияващи склонността за ваксинация
Основните фактори, повлияващи склонността за ваксинация, е реимбурсацията на ваксината, включването й във ваксинационна програма и препоръката й от здравни специалисти, доктори или други родители. Възможността за едновременна апликация заедно с другите ваксини, както и пероралната форма на ваксината, също допринасят положително за склонността към ваксинация.
Допълнително се наслагват положително и фактите, че ваксината се понася добре и и предпазва от най-тежките форми на гастроентерити. Липсата на друго дете, както и представата за податливостта към гастроентеритите (OR = 2.3, 95% CI 1.3–4.2) значително се свързват с по-висока склонност към ваксинация. В същото време тези майки, които са чували за гастроентеритите в медиите (OR = 0.5, 95% CI 0.2–0.9) са по-негативно настроени към ваксинацията.
Накрая, ако обобщим, 3 са независимите фактора, обуславящи позитивно намерение за ваксинация 1. Реимбурсацията на ваксината (OR = 3.0, 95% CI 1.6–5.7); 2. Препоръката от доктор (OR = 21.2, 95% CI 5.8–75.9) и 3. Защитата, която осигурява ваксината, срещу най-тежките форми на гастроентерити (OR = 4.4, 95% CI 1.4–13.6).
Дискусия
В настоящото проучване ние оценихме познанията, поведението и вярванията на бременни жени относно ротавирусния гастроенетрит и превенцията му чрез ваксинация, както и факторите, определящи склонността на майките към ваксинация на техните деца.
Това проучване има някои ограничения, като напр. фактът ,че проучването се провежда само в една университетска болница. Въпреки това тази болница е основната болница в източния район и там се случват 95% от всички регионални раждания.
Нашите резултати показаха, че въпреки новите препоръки за ротавирусна ваксинация, малко родители знаят за ротавирусните ваксини. Тези, които повече са чували някаква информация, са по-малко склонни да ваксинират техните деца в сравнение с тези майки, които не са чували нищо. Тази негативна настройка е свързана с прочетеното в медиите. Това проучване не е проследявало източниците на информация за майките, прочели нещо за тази ваксинация, но основната хипотеза е, че интернетът е основният източник на информация в тези случаи. Както и в САЩ ,така и в Канада препоръката на семейния лекар се явява най-важният фактор, повлияващ взимането на решение за ротавирусна ваксинация.
Освен класическата информация за безопасността и ефикасността на ротавирусната ваксина, трябва да се достигне до обществото и с допълнителни послания относно: 1. Честотата на ротавирусните гастроентерити – почти всяко дете под 5 години се заразява с ротавирус; 2. Ваксината се реимбурсира и е включена в масова имунизационна програма и 3. Ваксината защитава от най-тежките форми на гастроентерити. И накрая, ако обобщим, базираната на доказателствата информация за ротавирусната инфекция и превенцията й чрез ваксинация трябва да бъде предоставена чрез лекарите, участващи във ваксинацията, тъй като се оказва ,че лекарите повлияват най-силно крайното решение на майките относно ваксинацията.
Библиографията е на разположение в редакцията