Експерти обсъдиха проблемите във ваксинационната програма в България на среща на тема „Ваксините – ефективен инструмент на общественото здраве”
В началото на месец февруари, в гр. Вършец, се проведе Първа експертна среща на тема „Ваксините – ефективен инструмент на общественото здраве”, инициирана от Българска педиатрична асоциация. В срещата взеха участие водещи специалисти в областта на епидемиологията, инфекциозните болести, вирусологията и педиатрията, както и представители на държавната администрация. Бяха обсъдени някои практически аспекти на ваксинационната програма в България, в съответствие с препоръките от срещата на Съвета на Европа от 01.12. 2014.
Участниците в срещата се обединиха около тезата, че проблемите при изпълнение на имунизаицонния календар на Република България се дължат на:
- Затруднено снабдяване с ваксини поради повишеното в световен мащаб потребление, при наличието на стриктни регулаторни изисквания и комплексни производствени процеси.
- Съществуващата нормативна база и по-конкретно, законът за обществените поръчки, не предоставя правен ред, позволяващ сключването на дългосрочни (3 – 4 години) договори за доставка на ваксини. Само преодоляването на този проблем ще гарантира безпроблемни доставки на ваксини в страната, на които трябва да се гледа като на важен елемент на националната сигурност.
- В публичното пространство и особено в интернет се внушава, че ваксините представляват опасност, с което се създава недоверие към имунизационните програми. Този проблем е налице във всички държави.
- Недоверието се създава и поради липса на достъпна, постоянна и професионална информация за значението на имунизациите за обществото. В страната не се прави ежегоден публичен отчет за изпълнението на имунизационната програма.
- Недоверието и отрицателно отношение към имунопрофилактиката не е приоритет само на антиваксиналните движения, в определени случаи за това допринасят и действия на самите медицински кадри.
- В страната няма професионално разработена ежегодна информационна кампания.
Отчитайки предизвикателствата, експертите предлагат:
- Изготвяне на Национална програма за повишаване информираността на обществото за ползите от ваксинопрофилактиката.
- Съставяне на експертна група от представители на нашите организации, съвместно с Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието, Агенцията за защита на детето, ИАЛ и всички институции с ангажимент към здравето на децата в България, която да разработва принципи за провеждане на разяснителни кампании в рамките на Национална програма за ваксинопрофикалктика.
- Провеждане на представително социологическо проучване за изясняване на нагласите на българското население към проблемите на имунопрофилактиката. Националната разяснителна кампания да бъде съобразена с получените от сондажа данни.
- Усъвършенстване на обучителния процес в областта на ваксинопрофилактиката за всички бъдещи и работещи медицински кадри – студенти по медицина, дентална медицина и фармация, лекарите и специалистите по здравни грижи.
- Необходима е дискусия с пациентските организации, вкл. и с тези, които са открити противници на имунизациите. Отнасяме се с разбиране към исканията на някои пациентски организации, настояващи за свободен избор на родителите да ваксинират или не своите деца. Подобно решение, изисква обаче изключително задълбочена и внимателна подготовка с отчитане на интересите, както на привържениците на свободния избор, така и на останалата част от обществото, като се вземат предвид всички специфични за страната социално-икономически предпоставки и възможните последици от такова решение. Ще е необходима промяна в огромен брой нормативни документи.
- Необходимо е ясно да се посочи, че в страните с незадължителна ваксинация съществуват голям брой законови ограничения за неимунизираните индивиди – ограничаване на достъпа до детска градина, училище и университета.
- Необходимо е ежегодно публично оповестяване на резултатите от проведената имунизационна кампания, включително и с представяне на случаите с настъпили усложнения вследствие на ваксинация.
- Необходимо е да се създаде ефективен механизъм за анализ на всички случаи, при които има и най-малко съмнение за възникнали усложнения вследствие на ваксинация.
В писмо до министъра на здравеопазването д-р Петър Москов, медицинските специалисти изразяват своята увереност от необходимостта от изпълнение в максимален обхват на имунизационния календар. Те призоваха за подкрепа от страна на пациентските организации и медиите, на държавата в лицето на Министерство на здравеопазването.