Хомеопатия в помощ на терапията и профилактиката при рецидивиращи цистити
Р.Томова
Специалит по вътрешни болести и клинична хомеопатия
Циститът представлява възпаление на пикочния мехур, най-често с бактериален произход. Безспорен лидер сред причинителите на цистита е Escherichia Coli.
По-късата уретра при жените обуславя факта, че те са засегнати от цистит много по-често, отколкото мъжете. Смята се, че една от пет жени е боледувала или ще боледува поне веднъж в живота си от цистит.
Предразполагащи фактори за развитието на цистит при жените са: бременност (повишеният риск е свързан както с механични, така и с хормонални причини и протича безсимптомно при 20-40% от случаите), по-бурни сексуални контакти, гастроинтестинални проблеми (запек или диария), лоша лична хигиена или обратното – прекалено често миене с използване на различни препарати, които унищожават сапрофитната флора. И при двата пола предразполагащи фактори могат да бъдат ниският прием на течности, диабетът, катетаризацията. При мъжете увеличената простата също води до по-висока честота на циститите.
За съжаление има пациенти, при които циститите са редовно страдание. Честите антибиотични курсове, които те провеждат не винаги дават траен лечебен резултат, а и нерядко причинителите развиват резистентност към използваните антибиотици. Това обяснява защо все повече пациенти се обръщат към хомеопатичния метод за профилактика на рецидивиращите пикочни инфекции, както и за подпомагане на по-бързото възстановяване в хода на остър цистит.
Тук са представени някои от най-често използваните хомеопатични медикаменти за терапия на цистита. Те могат да бъдат прилагани поединично или в комбинация. Хомеопатичното лечение може да бъде предписано самостоятелно, в комбинация с различни фитопрепарати (червена боровинка, бяла бреза) или само като допълнение към антибиотичната терапия. Това зависи от причинителя, констатираното микробно число, състоянието на пациента и преценката на лекуващия лекар.
Cantharis vesicatoria 9 СН използваме при полакиурия и дизурия. Пациентът усеща парене по време на уриниране, а често и болки преди, по време и след уриниране.
Arsenicum album 9 СН се прилага за лечение на цистит с много силно усещане за парене и придружаваща отпадналост. Подобрение на оплакванията настъпва от топли апликации в долната част на корема.
Mercurius corrosivus 9 CH предпочитаме при цистит с болезнени тенезми и микроскопска или макроскопска хематурия.
Sarsaparilla 9 CH e подходящ избор при цистит, възникващ на фона на нефролитиаза.
Staphysagria 9 СН е хомеопатичното лекарство, което използваме при цисталгия с чиста урина. Обикновено подобни оплаквания възникват след повишена полова активност или след катетаризация.
Magnesia phosphorica 9 CH се предписва при спастични болки, които в известна степен се подобряват от превиване на пациента на две и натиск върху болезнената област.
За овладяване на острите оплаквания, обикновено се приемат по 5 гранули от съответния медикамент или комбинация от медикаменти 3-6 пъти дневно. Колкото по-изразени са симптомите, толкова по-чести са приемите (възможни са приеми включително и на всеки час).
За да може да се постигне траен успех в лечението на рецидивиращите цистити трябва да бъде изготвена индивидуална профилактична схема, съобразена не само със симптомите на пациента във фазата на възапление, но и с особеностите на неговия организъм. Важен елемент от изготвянето на тази схема при рецидивиращи цистити с причинител Escherichia Coli, е предписването на Colibacillinum 15 CH в доза от 10 гранули, веднъж седмично, за продължителен период от време (5-6 месеца).