Съвременният имунизационен календар и ролята на педиатрите в доболничната помощ
К. Балджиева
Председател на Националното сдружение на педиатрите специалисти от извънболничната помощ
Съвременен имунизационен календар
Имунизационният календар в България се прилага от общопрактикуващите лекари (ОПЛ) съгласно Приложение № 13 от НРД 2014, където са регламентирани дейности на ОПЛ по имунопрофилактика, програма „Детско здравеопазване”.
Профилактичният преглед по тази програма включва анамнеза и подробен обективен статус и се извършва съгласно приложение № 13 „Вид и честота на профилактичните прегледи съобразно възрастта на децата“ на Наредба № 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията. Работата на общопрактикуващия лекар във връзка с имунопрофилактиката се осъществява съобразно Наредба № 15 за имунизациите в Република България (ДВ, бр. 45 от 31.05.2005 г.).
От 01.07.2014 е в сила Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Република България (ДВ, бр. 45 от 2005 г.), издадена от МЗ, обнародвана в ДВ, бр. 54. Новата промяна на Наредба № 15 дава възможност за 4 приема на ваксина срещу хепатит В, включена в състава на шествалентна ваксина. Действащият имунизационен календар е ефективен за превенция на HB вирусната инфекция; имунизацията срещу хепатит тип В в първите 24 часа след раждането е от важно значение за превенцията на заболяването.
Данните от изследване на бременни жени носителки на хепатитния В вирус преди въвеждането на масовата имунизация показват наличие на висока вирусна репликация (HBeAg положителни) при 23.4% (676/ 2886) от изследваните, като същите ще предават вируса на > 90% от новородените (Сл. бюлетин, МА, 1989, бр. 6, 80-83).
България се намира в зона със средно разпространение на хепатитния В вирус (2-4%), като около 25% от носителите на вируса са с висока вирусна репликация. При някои малцинства носителството достига 7% (Национално проучване, 2000 г., регионално проучване Пловдивска област, 2010-1012 г.).
Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (Centers for Disease Control and Prevention – CDC, USA), прилагането на допълнителни дози ваксина срещу хепатит В не е вредно (Hepatitis B FAQ for health profesinals, CDC24/7).
Имунизационните календари в редица европейски страни (Чешка Република, Гърция Италия, Латвия, Холандия и Франция) предвиждат четиридозова схема на имунизация срещу хепатит В. Във Франция тази схема се прилага за преждевременно родени < 32 седмица и < 2 kg от майки, положителни за HBV (http:vaccine-schedule.ecdc.europa.eu).
СЗО препоръчва два варианта: на три- или четиридозова схема на ваксинация срещу хепатит тип В. Първата доза се прилага възможно най-скоро след раждането в рамките на първичен имунизационен курс с комбинирана ваксина (WHO, Fact sheet № 204, updated June 2014 http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs204/en/).
Роля на педиатрите от специализираната извънболнична помощ в имунопрофилактиката
На практика те могат да извършват само препоръчителни ваксини. Не участват пряко в изпълнението на задължителните имунизации по имунизационния календар, но това не означава, че нямат отношение към имунопрофилактиката.
Вече 15 години работим съвместно с ОПЛ не само като оказваме своевременна, достъпна и квалифицирана диагностично-терапевтична консултативна помощ, но и по отношение на превенцията на заболяванията. Заедно с ОПЛ участваме в изработването на национални програми за тяхната първична профилактика.
Дейността ни в тази посока обхваща периода още преди раждането на бебето. Много от членовете ни са лектори в училища за бъдещи родители. В тях обстойно запознаваме участниците с естеството на редица заразни заболявания и възможността те да бъдат предотвратени с ефективни ваксини с висок профил на безопасност, достъпни за всички деца, които ще бъдат извършени от избрания от родителите семеен лекар.
Електронен сайт
Не всички желаещи имат възможност да посещават училища за бъдещи родители. В същото време те се нуждаят от информация в различни области на детското здраве, а не само за ваксините, която търсят в различни интернет сайтове. За съжаление, информацията, която родителите намират и обменят онлайн, невинаги е вярна. Затова от 2012 г. участвахме в идейния проект да се създаде електронен сайт, който да предоставя точна, основаваща се на медицина на доказателствата информация от утвърдени специалисти, достъпен по всяко време за родителите и с възможност не само за отговори в ефир, а и на зададени допълнително въпроси. Оттогава поне два пъти месечно беседваме по проблеми на ваксинопрофилактиката в Онлайн училище „Дечко.БГ”, а лекциите пред родителите се излъчват на живо и в „БГ.мама”.
Сътрудничество с пациентски организации
Най-позитивното в работата ни относно ваксинопрофилактиката (при изработване на национални програми за първична профилактика) е възможността да вземаме участие в екипи не само заедно с ОПЛ и други медицински специалисти, но и с пациентски организации. Участвахме не само в изработването на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в България 2012-2017 г., но и по покана на председателя на Националния координационен съвет по нейното изпълнение доц. Л. Киров бяхме включени в „надграждането” й през тази година с възможност за преминаване от три- към двудозова схема за приложение на 0- и 6-и месец и разширяване на целевата група, обхващаща не само 12-годишни, но и 13-годишни момичета. Промените ще разширят ваксиналното покритие в рамките на осигурените финансови средства, което предполага по-добра превенция на РМШ .
Най-съществен през 2014 г. се оказа проблемът с недостига на ваксини за кърмачета. С оглед на практиките в редица европейски държави относно планирането на необходимите количества ваксини приемаме за целесъобразно да се удължи периодът на планиране. Количествата, необходими за обезпечаване на ИК, да бъдат планирани за период от 4 или най-малко 3 години и да бъдат публично оповестявани на електронната страница на МЗ или на НЦЗПБ.
Педиатрите от СИМП сме убедени, че ваксините могат да служат на хората само ако партньорите работят заедно!