7 април – Международен ден на здравето и празник на работещите в здравеопазването
На днешния ден отбелязваме професионалния празник на работещите в здравеопазването. Той се чества в България от 6 февруари 1964 г.
Храната може да бъде преносител на огромно разнообразие от вируси, бактерии, паразити и химикали, които в добрия случай причиняват диария, а в лошия – рак и остри инфекциозни заболявания. В същото време причините за замърсяване и натравяне могат да бъдат безброй – от недостатъчна обработка на месото, до заразена тор, използвана за отглеждането на плодове и зеленчуци, и до биотоксините в океаните.
Над 40% от случаите на стомашни отравяния от храна в началото на десетилетието са били при деца под 5 години. Вирусите, причинили най-много смърт са салмонелата, ешерихия коли и норовирус. Най-опасните храни, т.е. с най-много фатални случаи, са регистрирани в Африка и в Югоизточна Азия.
Замърсената храна е и сериозен икономически проблем, отбелязват от СЗО. Скорошен пример е бумът на ешерихия коли в Германия през 2011 г., когато загубите за фермерите и индустрията бяха за над 1.3 млрд. долара.
У нас през 2014 г. са регистрирани 15 взрива от хранителни отравяния, засегнали над 270 души, каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев на пресконференция по повод на Световния ден на здравето. По думите му това е около средната бройка за такива хранителни отравяния и те не се увеличават. Освен това няма смъртни случаи. Две са основните групи, които предизвикват такива хранителни отравяния – салмонелата и стафилокок, уточни той. Най-често отравянията са в заведения за обществено хранене и няколко случая в училищни столове.
Като най-рискова група храни могат да се посочат месото и местните продукти, след това яйцата и различни яйчни продукти, на трето място са всички други храни взети заедно, каза още Кунчев
“Производството на храни е напълно индустриализирано, а дистрибуцията им – глобализирана. Това създава безброй предпоставки за замърсяването им. Така локален проблем може бързо да премине в международен. А разследването на хранително замърсяване е неизмеримо по-трудно, когато съставките в един и същ пакет идват от няколко различни страни”, коментира генералният директор на СЗО д-р Маргарет Чен. Ето защо днес мотото на организацията е “Безопасна храна – от фермата до чинията”, а призивът й е да се затегне контролът на производството на национално и международно ниво.
Част от българските лекари също ще използват днешния ден, за да отправят своето послание. Вчера организации на общинските и частните болници обявиха, че ще излязат на символичен протест срещу фиксирането на болничните бюджети спрямо миналогодишните им разходи, което според тях може да доведе до фалити на лечебни заведения.
Екипът на списание “Практическа педиатрия” честити професионалния празник на всички, които се грижат за нашето здраве и здравето на децата ни! Пожелаваме на всички, работещи в здравеопазването, здраве, щастие и успехи в благородната професия!