Почистващите препарати с билина са опасни за детското здраве
Неразумното използване на натриев хипохлорит (белина) за дезинфекциране на дома може да е опасно за детското здраве, показват резултатите от ново изследване на учени от университета в белгийския град Льовен. Резултатите от изследването са публикувани в специализираното списание Professional & Environmental medicine.
Почистването с препарати, съдържащи натриев хипохлорит, значително увеличава риска от появата на респираторни инфекции и други заразни заболявания сред малчуганите в училищна възраст.
Проучването било проведено сред повече от 9000 деца на възраст между шест и 12 години от Белгия, Испания и Финландия и техните родители.
За целите на изследването родителите са попълнили въпросници, в които е трябвало да посочат колко често употребяват белина и колко пъти децата им са боледували от грип, тонзилит, синузит, бронхит и пневмония през изминалите 12 месеца.
Анализът на събраните данни показал, че броят и честотата на инфекциите са по-високи сред децата, чиито родители редовно използват белина у дома. Оказва се, че дори въздухът, напоен с тютюнев дим или мухъл не е толкова вреден за дробовете на децата, колкото натриевият хипохлорит .
Според авторите на изследването, при чистене с белина се отделят различни опасни за здравето съединения, които могат да увредят лигавицата на белодробните клетки, като по този начин се улеснява развитието на инфекции.
Продукти, които съдържат хлор и амоняк, също не трябва да се използват в дом, в който живеят деца, тъй като алергиите и дихателните смущения, нарушенията в сърдечносъдовата и имунната система са само част от проблемите, които предизвикват тези химикали. Белгийските учени съветват домакините да се ориентират към алтернативни методи за почистване на дома, които не са толкова опасности за детското здраве.
Специалистите посочват, че са необходими още наблюдения върху начина, по който почистващите препарати влияят върху детското здраве.
Източник: http://www.dailymail.co.uk