Периконцепционален прием на фолиева киселина и риск от аутизъм (Част 1)
Д-р Дарина Найденова дм, Марина Атанасова, доц. Ружа Панчева дм,
МУ – Варна
Нарастването на честота на аутизма в последните няколко десетилетия поставя въпроса за етиологията на това заболяване. Ролята на наследствеността е безспорнa, но наред с това се натрупва информация и за негенетични фактори, действащи в перинаталния период и повлияващи развитието на нервната система на плода. Голям брой проучвания доказват, че периконцепционалният прием на фолиева киселина намалява риска от раждане на дете с аутизъм с 40%.
Под сборното наименование генерализирано нарушение от аутистичният спектър (Autism Spectrum Disorders, ASD) са включени няколко различни форми на отклонения в неврологичното развитие. ASD започва в началото на живота и засяга структурата и функцията на мозъка, комуникационните умения и способностите за обучение. В зависимост от вариациите в симптомитеса обособени няколко основни форми на ASD: „класически” аутизъм, синдром на Аспергер, дезинтегративно нарушение в детството и т. нар. „атипичен” аутизъм (Pervasive developmental disorder not otherwise specified – PDD-NOS), (3). През последните 20 год. случаите с диагноза ASD в световен мащаб са се увеличили със 600 %. Една от причините, която би могла да обясни лавинообразно покачване на честотата на аутизма е по-прецизната и по-ранна диагностика. Натрупаха се доказалства за етиологията на това заболяване. Освен генетичния фактор, чиято роля е доказана, голямо значение имат и определен набор от негенетични фактори, действащи в перинаталния период. Те могат да повлияят на развитието на нерватата система на плода. Сред тази група фактори най-убедителни връзки се установяват със замърсената околна среда (7), с преконцепционалното затлъстяване на майката и с нездравословните хранителни навици на младите жени и недостигът на някои микронутриенти при стартиране на бременността (5). Голям брой проучвания доказват, че периконцепционалният прием на фолиева киселина (ФК) намалява риска от раждане на дете с аутизъм с 40%.
Какво представлява фолиевата киселина (ФК)?
ФК е известна още като витамин Б9. Тя се намира в много храни. Синтетичната форма на вит. Б9 се нарича фолат. Подобно и на другите витамини, вит. Б9 е незаменим нутриент и е необходимо да се набавя в готов вид с храната. ФК функционира като коензим в метаболизма на белтъчините и нуклеиновите киселини. Eсенциален е за синтеза на ДНК и РНК, което определя и ролята на ФК в развитието на мозъка. Значението на този нутриент по време на бременността е свързано със засиления синтез на нуклеотиди и ускореното клетъчно делене в майчините и феталните тъкани. Това е причината и за повишените нужди от ФК през вътреутробното развитие на плода. През бременността се наблюдава активен трансфер на ФК от майчината кръв към фетуса и концентрацията на ФК в пъпната връв е по-висока отколкото в майчината кръв. Има доказателства, че ниският хранителен прием на вит. Б9 и ниските серумни концентрации в майчината кръв са свързани с неблагоприятни последици от бременността (10).
Източници на витамин Б9
Богати на ФК са пресните, сурови зеленолистни зеленчуци (спанак, аспержи,магданоз, копър, бяло и брюкселско зеле, броколи, карфиол, цвекло, тиквички, зелен фасул, грах, домати и др.), плодове, фъстъци и ядкови плодове, пшеничен зародиш, овесени ядки, семена. Добър източник са и хранителните добавки с фолат. Трябва да се има предвид, че синтетичната форма на витамина, приета като добавка или под формата на фортифицирана храна, е с по-висока биодостъпност и се абсорбира по-добре от фолиевата киселина в храните (6). За ниската бионаличност на ФК допринася и фактът, че този витамин не е термоустоичив и кулинарните загуби достигат до 75% (според температурния режим и продължителността на обработка на храните). Богати на ФК са и бобовите храни, черният дроб, някои меса, но поради сериозната термична обработка те не доставят адекватни количества.
Препоръки за прием на ФК и майчинство
Ролята на ФК в развитието на нервната система на плода е доказана в редица изследвания. Препоръките за дневен прием на фолат през бременността са базирани на популационни и контролирани проучвания (2). В Наредба № 23 за физиологичните норми за хранене на населението в България е регламентирано, че младите жени трябва да приемат по 400 мкг. фолат дневно от хранителни източници и като добавка. Препоръките за прием на ФК през бременността са 600 мкг. на ден (1). В основата на препоръките са доказателства от клинични рандомизирани проучвания, които показват че рискът от дефекти в невралната тръба (spina bifida) у детето намалява с повече от 50% при жени, които в периконцепционалния период са приемали фолат под формата на суплемент в количество 360-800 мкг.на ден срещу 200-300 мкг. под формата на фолиева киселина при жени, които не са приемали добавка с фолат (2). Затварянето на невралната тръба става на 28 ден след оплождането на яйцеклетката, което определя и критичния период в който приемът на ФК е от най-голямо значение. В кохортни проучвания се намират доказателства, че приемът на ФК от бременната жена намалява риска от изоставане в говорното развитие, хиперактивност и поведенчески проблеми в детството (5).
Данни от САЩ сочат, че много малка част от жените в детеродна възраст имат адекватен хранителен прием на фолат. Това може да се обясни с новосъздадените традиции за хранене сред населението. Последните 30 години настъпиха драстични промени в хранителния избор на подрастващите и младите хора, с увеличаване консумацията на газирани и подсладени напитки за сметка на силно ограничена консумация на естествените източници на фолат. Консумацията на плодове и зеленчуци от жените в детеродна възраст е далеч под препоръчваните 5 порции дневно, които биха могли да обезпечат потребностите от ФК (5). Актуалността на фолиевия дефицит е причина в някои държави да съществува национална политика за обогатяване на храните с фолат. Така например, от януари 1998 в САЩ се фортифицират зърнените закуски (cereals) с 140 мкг. фолат на 100 гр. продукт (6). У нас тази практика не е застъпена.
Продължение на материала за периконцепционален прием на фолиева киселина и риск от аутизъм, можете да видите тук.