Хомеопатична терапия при травми
Р. Томова,
Специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия
Хомеопатичната терапия е приложима при всички видове травми, като в зависимост от тяхната локализация и тежест, тя би могла да бъдe прилагана като самостоятелно лечение (при леки травми) или лечение, допълващо конвенционалната терапия. Хомеопатичната терапия цели ускоряване еволюцията на репаративните процеси и предотвратяване на усложненията.
При контузия водеща е увредата на меките тъкани и капилярите. Това причинява екхимози или хематоми. За профилактиката им и по-бързото възстановяване на тъканите, можем да приложим Arnica montana 9 СН, по 5 гранули през 15-30 минути в първия час, с последващо разреждане на приемите – по 5 гранули на всеки час през първия ден и 4-5 пъти дневно по 5 гранули в следващите няколко дни.
Както винаги при хомеопатична терапия, гранулите трябва да бъдат смукани или схрускани. При малки деца могат да бъдат разтворени в малко вода. Ефектът може да бъде подсилен с локално приложение на Арнигел, ако е запазена целостта на кожата и пациентът е на възраст над 1 година.
При контузия на меки тъкани с притискане в подлежаща кост (около очите, глезените или подбедриците), както и при прободни рани, е подходящ хомеопатичният препарат Ledum palustre 9 СН. Прилага се 3-4 пъти на ден по 5 гранули.
Symphytum officinale 9 СН е хомеопатичният избор при травма на окото, както и при засягане на периоста /с или без фрактура/. Прилага се 3-4 пъти дневно, по 5 гранули.
За намаляване на болката и ускоряване на цикатризацията при порезни рани (включително и оперативни разрези) използваме Staphysagria 15 CH – 3-4 пъти по 5 гранули или по 5 гранули, според ритъма на болката.
Последиците от навяхване или изкълчване лесно можем да облекчим с приложението на следните хомеопатични препарати (най-често в комбинация): Аrnica montana 9 CH (дозираме както при контузия), Ruta graveolens 9 СН – има тропизъм към лигаменти, апоневрози, сухожилия. В началото се прилага по 5 гранули на всеки час, като приемите се разреждат с облекчаване на оплакванията.
Към изброените хомеопатични препарати можем да добавим още: Apis melifica 15 СН – при болезнено-оточна става, облекчаваща се от приложението на студен компрес и/или Bryonia alba 9 СН при силен оток с излив в ставата, или при последващо възпаление с излив. Оплакванията на пациентите, подходящи за терапия с Bryonia alba се влошават и при най-малкия опит за движение, а облекчение настъпва при пълен покой и притискане на засегнатата зона. И двата медикамента се дозират както Ruta graveolens.
При застрашаваща или налична инфекция, освен прилагането на съответна конвенционална терапия, можем да включим и Pyrogenium 9 CH – 2 пъти дневно по 5 гранули.
При счупване, имаме на разположение хомеопатичния специалитет Остеоцинезин. Прилага се 3 пъти дневно по 2 таблетки за смучене (при деца се приемат разтворени в малко количество вода). Той ускорява образуването на костен калус.
При травми на ЦНС, хомеопатичната терапия допълва предприетите конвенционални мерки и протича паралелно с тях. Тя включва два основни хомеопатични препарата: Arnica montana 15СН, даван по 5 гранули през 15 минути първия час, по 5 гранули през час в първото денонощие, 6 пъти по 5 гранули през второто денонощие, 3 пъти по 5 гранули през третото денонощие и по 5 гранули на ден за още 10-20 дни (намалява риска от кървене и клетъчна апоптоза) и Natrum sulfuricum 15СН – 3 пъти по 5 гранули в първите 10 дни и по 5 гранули дневно за следващите 20 дни (подпомага борбата с екстрацелуларния мозъчен оток и посттравмената церебрастения).
Основен хомеопатичен препарат, прилаган при травма на периферните нерви е Hypericum perforatum 15 СН. Дозираме го по 5 гранули, 3-4 пъти дневно.
Намаляване на последиците от травмата и облекчаване на болката, свързани със зъбна екстракция, можем да постигнем с комбинация от Arnica montana 9 CH и Hypericum perforatum 15 CH – първоначално приемани по 5 гранули на всеки час, с постепенно разреждане на приемите при подобряване на състоянието и субективните усещанията на пациента.