Жена роди здраво бебе след трансплантация на собствена яйчникова тъкан, замразена през пубертета
Белгийка стана първата в света майка, родила благодарение на трансплантиране на тъкан от нейния собствен яйчник, замразена още в тинейджърските й години, съобщава Би Би Си.
Единият яйчник на 27-годишната жена бил отстранен и съхранен, когато тя била на 13 години,точно преди да започне интензивно лечение от заболяването сърповидноклетъчна анемия. Другият яйчник на момичето не се развил след лечението, което направило зачеването по естествен начин невъзможно.
Според експертите тази процедура може да помогне и на други млади пациенти. Жената, която иска да остане анонимна, е родила здраво момче през ноември 2014 г., но подробности по случая са публикувани едва сега в списание Human Reproduction.
Пациентката е била диагностицирана със сърповидноклетъчна анемия, когато е била на 5 г. Тя е имигрирала от Конго в Белгия, където лекарите установяват, че заболяването й е толкова тежко, че има нужда от трансплантация на костен мозък от своя брат. Наложила се и химиотерапия, която обичайно унищожава функцията на яйчниците. Тогава лекарите решават да отстранят десния яйчник и да замразят фрагменти от неговата тъкан. По това време момичето навлизало в пубертета, но още нямала месечен цикъл. Останалият в тялото яйчник не се развил.
Десет години по-късно жената поискала да има дете. Тогава лекарите присадили 4 фрагмента от размразения яйчник върху запазения недоразвит и 11 фрагмента на мястото на отстранения. Пациентката получила менструация спонтанно пет месеца по-късно и забременяла естествено на 27г.
Белгийските специалисти, както и независими експерти обаче предупреждават, че потенциалният успех на процедурата трябва да бъде допълнително проучен за млади, предпубертетни момичета.
“Досега имаше несигурност дали яйчникова тъкан, взета от млади момичета, по-късно ще бъде “компетентна” да произведе зрели и годни за оплождане яйцеклетки, така че настоящият случай е същевременно вълнуващ и вдъхващ увереност”, коментира експертът Адам Бейлън от Центъра за репродуктивна медицина в Лийдс, Великобритания.
Този успех на медицината дава надежда за онези момичета или жени, на които предстои да преминат лечение за лимфом, левкемия или сарком. Дори терапията да приключи успешно, те са изложени на риск от яйчникова недостатъчност като последица. До момента в света са родени около 40 бебета с помощта на присадена замразена преди това тъкан от яйчника, взети от по-възрастни жени.
Изследването е публикувано в сп. Human Reproduction.