Три оцветителя за храни крият риск за децата
Концентрация на най-много опасни Е-та в храните има в оцветените бонбони и сладоледи, както и тортите със снимка. Прекалената им консумация може да доведе след време дори до онкологични заболявания.
Това стана ясно след съвместна пресконференция на екипа от Лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология на БАН, който е направил изследване по темата.
Три оцветителя в напитките и храните крият риск за здравето на потребителите и най-вече на децата. Става дума за оцветители, известни като Е-143 (фаст грийн), Е-132 (индигокармин) и Е-127 (еритрозин). Те боядисват храните в зелено, синьо и червено и най-масово се използват в сладкиши, шарени бонбони и напитки.
Според европейските регистри в минимални дози тези вещества са безвредни, но изследванията на нашия учен показват, че те променят структурата на ДНК и крият риск за здравето на хората.
От 14 изследвани Е-та в храните от екипа на лабораторията, 6 са се оказали най-вредни и увреждащи ДНК, а именно – три оцветителя-еритрозин (Е127), индиго кармин (Е132) и фаст грийн (Е143), консервантът натриев нитрит (Е250), добавката кофеин, много използвана в енергийните напитки и 4-аминоантипирин (4ААР) с широко приложение във фармацевтичната промишленост. Според доц. д-р Милошев, обаче не всички 337 Е-та са опасни за здравено.
Според експертите, би трябвало да се използват 1000 пъти по-ниски концентрации на Е-тата, за да бъдат безопасни, а когато е възможно синтетичните оцветители да бъдат заменени с натурални. Проблемът е, че природните бои са по-нетрайни, затова и срокът на годност на напитките трябва да се намали. Това е противоречието между интересите на производителите и търговците и на потребителите.