Екипите на Спешната помощ ще стигат до пациентите в срок от 8 до 120 минути
Линейките да стигат до адреса в различен интервал според спешността на пациента, това се предвижда в отдавна очаквания проект на нов стандарт за спешна медицинска помощ, публикуван на сайта на МЗ, според който пациентите ще бъдат групирани в три категории, обозначени с червен, жълт и зелен код.
Болните в най-критично състояние са с червен код и до тях екипите на спешната помощ ще достигат най-късно до осем минути. Според условията това са пациенти с животозастрашаващи симптоми вследствие на заболяване или увреждане с голяма опасност от фатален изход ако не се предприемат незабавни действия.
Пациентите с жълт код са с нестабилно здраве и потенциална опасност на живота, с признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане, които могат да прогресират и да доведат до усложнения, застрашаващи жизненоважни функции, системи или органи при липса на бързо лечение. Те ще чакат между 8 и 20 минути.
Последната група болни – със зелен код, ще чакат между 20 и 120 минути, защото според новия стандарт те са стабилни пациенти с малък риск от възникване на усложнения.
В проекта е упоменато, че привидно едни и същи признаци може да попаднат в различна категория, например нетравматичното кървене може да бъде категоризирано с червен код при на загуба на съзнанието или нарушение в дишането. То е с по-ниска спешност ако има само световъртеж или идва от гениталиите. Зелен код се дава на “ограничено рецидивиращо кървене при пациент на антикоагулант”.
Сигналът за задух също може да бъде три степени. При загуба на съзнание и силна болка в гърдите кодът е червен, при болни от астма или сърдечна слабост, кашлица или хълцане пациентът получава жълт код.
Най-малко спешни са пациенти с изтръпване на крайниците вследствие на задух или с остро катарално възпаление на горните дихателни пътища.
Стандартът все още е само на етапа проект. Наскоро заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков гарантира, че до 2020г. линейките ще стигат до всеки болен в което и да е населено място до 20 минути. Няма да има пациент, който да не може в рамките на 30 мин. да бъде обслужен от екип на “Бърза помощ”, обяви зам.-министърът.
Предвижда се България да получи от ЕС 85 млн. евро за ново оборудване и линейки.
Освен това, от септември заплатите на служителите от Центъра за спешна помощ в София-област се ще увеличат. Това ще стане след като областната и столичната структура се обединят, според изказване пред Би Ти Ви на шефа на дирекция “Медицински дейности” в МЗ д-р Ивелина Георгиева.
Още не е ясно с колко ще е увеличението, но центъра има недоволство от предложението на министерството за обединение.
Д-р Георгиева твърди, че в спешните екипи от София-област получават много по-ниски заплати на фона на медиците в останалите центрове. Тя пояснява, че лекарите ще получават допълнителните си средства едва след като се намали броя на административния персонал в спешния център, което е основната цел на промяната.