Детската смъртност по света е намаляла с 50 % през последните 25 години
Детската смъртност е намаляла с повече от 50 % от 1990 г. насам. Това става ясно от доклад на Световната здравна организация и агенцията на ООН за децата – УНИЦЕФ, цитиран от Би Би Си.
В доклада се казва, че преди 25 години са умирали 12.7 млн. деца под 5-годишна възраст. Тази година се очаква данните да паднат под 6 млн., като това се случва за първи път.
Въпреки това хуманитарните агенции предупреждават, че огромните предизвикателства остават. Те подчертаха, че целта на ООН за намаляване на детската смъртност с две трети от 1990 до 2015 г. няма да бъде постигната. През този период нивата са намалели с 53 %.
„Трябва да признаем, че има огромен напредък в световен мащаб”, заяви зам.-изпълнителният директор на УНИЦЕФ. „Но все още големият брой на децата, които умират поради предотвратими причини преди техния пети рожден ден, трябва да ни подтикнат да удвоим усилията си и да направим това, което знаем, че е нужно да се направи”, отбеляза той.
В доклада се посочва още, че 16 000 деца под петгодишна възраст все още умират всеки ден. Много от тях стават жертви на предотвратими болести като пневмония, диария и малария. Почти половината от смъртните случаи са свързани с недохранване.
Най-големият риск е по време на първите няколко дни след раждането – 45 % от всички смъртни случаи са преди детето да навърши един месец.
В доклада се подчертава рязкото неравенство за шансовете за живот на децата по света. Посочва се, че рискът да починат преди да навършат пет години за тези, които са родени в Субсахарска Африка, е 1 на 12. В богатите държави този риск е 1 на 147.