Образованието и грижите в ранна детска възраст в България през погледа на гражданския сектор, работещи с деца и родители
Ранното детско развитие включва цялата необходима подкрепа за детето от пренаталното му развитие до осмата му година, за да може да бъде реализирано правото му на оцеляване, закрила и грижа, което ще му гарантира най-доброто развитие. Ранното детско развитие обхваща адекватни здравни услуги за бременната жена, майката и бебето, пълноценно хранене за бременната и кърмеща жена, бебето и детето, осигуряване на възможности и среда за ранно учене, подкрепа на семейството, развитие на общността и др.
Терминът “образование и грижа в ранна детска възраст” (ОГРДВ) или “ранно детско образование и грижи” се отнася до публично финансираните и предлагани услуги за деца, които не са достигнали задължителната училищна възраст. “Образование” и “грижи” са обединени във фразата, за да се подчертае, че услугите за деца до 7-г възраст могат да включват физическо обгрижване, но следва да имат и образователен компонент, т.е. възможности за учене и развитие.
Образованието и грижите са неразривно свързани от самото раждане на детето. Международната клсификация на ЮНЕСКО определя ранното детско образование като “ниво 0”, т.е. базово ниво за образователните равнища. Възприемането на този цялостен подход за ранно развитие на познавателните, физическите, социалните и емоционалните аспекти изисква програмите за ранно детско развитие да имат ясен образователен компонент.
Тези дефиниции бяха споделени и обсъдени от професионалисти от научния и гражданския сектор, които участваха в конференция под надслов “Оптимизиране на ранното детско развитие: най-новите научни изследвания, реализирани в практиката”. Събитието се организира от КиндиРу – България в партньорство с Българския Червен кръст, Национална мрежа за децата и с медийното партньорство на purvite7.bg. Специален гост на събитието беше д-р Джейн Уилямс, директор “Образование и научна дейност” в KindyROO – Австралия и водещ световен специалист в областта на ранното детско развитие. Аудиторията на конференцията включваше повече от 40 специалисти по ранно детско развитие, сред които неонатолози, педиатри, психолози и терапевти; директори и преподаватели в детски градини; както и представители на институции, формиращи политиката в областта на ранното детско развитие и медиите.
В своята презентация Милена Николова – програмен координатор в Национална мрежа за децата, представи ролята и приноса на гражданския сектор. Тя подчерта, че социалните и когнитивни умения могат да бъдат развивани от много ранна възраст – от самото раждане на детето и това дава високи резултати когато станем възрастни. За съжаление в момента в яслите все още има дефицит на образователния компонент и доминират медицинските грижи за децата. Г-жа Николова се позова на проучванията на Джеймс Хекман върху икономическите ползи от инвестициите в ранно детско развитие, които според неговите публикации водят от 7 до 10-кратна възвращаемост. Повече инвестиции в най-малките членове на обществото се отплащат в бъдеще с по-малко престъпност, по-малко здравни проблеми и по-малко бедност. Милена Николова напомни едно от основните послания в работата на НМД, а именно, че всяко дете има право на най-доброто начало на своя живот.
Акцент в програмата на конференцията беше лекцията на д-р Джейн Уилямс – водещ практик и изследовател по ранно детско развитие и дъщеря на Маргарет Сасе – австралийката, основала през 1982 г. програмата за ранно детско развитие КиндиРу. Д-р Уилямс представи последни научни изследвания, които потвърждават, че именно опитът на детето, натрупан в първите дни и месеци след раждането, формира основата за дълъг живот в здраве и успех. Гъвкавостта на мозъка на бебето и повишената му възприемчивост към определени преживявания създават гъсти мрежи от неврони. Те оформят платформата, върху която се базира възможността за усвояване на академични знания. Между раждането и 3-ата година мозъкът е най-възприемчив към стимулация и е най-гостоприемен към нова информация. Развитието на детският мозък се оптимизира чрез комуникация – разговор, четене на приказки, музика, пеене и танци. Храненето и сънят са също изключително важни за малкия организъм.
Интересен акцент в презентацията беше представянето на проучване, което д-р Уилямс е провела в редица училища в Австралия и което е показало по безспорен начин, че двигателната активност и развитието на моторно-двигателната система са изключително важни за развитие на детския мозък и бъдещите когнитивни способности. “Размерът на мозъка и по-специално постнаталният размер на мозъка зависи от количеството време, прекарано в активна игра”, се казва в цитирано от д-р Уилямс проучване.
Системата КиндиРу се радва на световен успех в 13 страни по света. От юни 2014 г. КиндиРу създава мрежа в България. Центровете на Академията за деца, бебета и родители приемат бебета от 6 седмици до деца в предучилищна възраст в София, Варна, Добрич, Пловдив, Велико Търново, Търговище и Бургас. Вижте повече на www.kindyroo.bg.