Ранното детско развитие на деца от уязвими групи – предизвикателства и добри практики
М. Николова
На 29-30 септември в София на обучително-дискусионен семинар се събраха професионалисти от България и Македония, за да обменят опит и да споделят добри практики в областта на ранното детско развитие на деца от уязвими групи. Експерти и практици от над 10 организации от България и три от Македония обсъдиха успешни подходи и методи за работа с деца и родители в ромската общност.
Семинарът беше организиран от Национална мрежа за децата по проект, финансиран от международната организация за ранно детско развитие и предучилищно образование International Step by Step Association (ISSA).
Представителите на неправителствените организации обсъдиха законодателната рамка в сферата на ранното детско развитие и ранното детско образование и грижа в Европейския съюз, в България и в Македония. Дискутираха съществуващи добри практики и политики и отправиха препоръки и застъпнически послания.
Фондация „Стъпка по стъпка“ – Македония, чиито представители взеха участие в семинара, представиха програмата на организацията в Македония. Тя е насочена към деца и семейства от най-големия ромски квартал в Скопие – Шуто Оризари, със специално внимание към нуждите на малките деца от ранно когнитивно развитие и предучилищно образование. Основната цел на програмата е да предостави възможности и услуги вътре в общността на ромските семейства за здравословно развитие, ранна стимулация и образование на техните деца. Друга ключова цел е овластяване на ромските родители да се грижат по-добре за децата си, да им отделят внимание, да знаят как да играят и да се занимават с тях и да осъзнаят и поддържат ценността на образованието на децата. Програмата има за цел промяна на стереотипите и нагласите към ромите в Македония, както и повишаване на капацитета на неправителствените организации за работа в ромска общност и с други уязвими групи. Програмата е изградена върху следните основни елементи – индивидуален подход, участие на семейството, изграждане на стимулираща за детето среда и гъвкава учебна програма.
Дейностите по програмата включват изграждане на центрове за подкрепа на общността вътре в обособените квартали, изнесена работа с децата и родителите в дома на семействата, превод и адаптация на обучителни материали за повишаване на езиковата грамотност на ромското население и др.
Колегите от Македония споделиха, че обхватът на децата в услуги по ранно детско образование и грижа е много малък – само 6% от децата до 3-годишна възраст ходят на ясла и 17% от децата до 6 години посещават детска градина.
От българска страна представители на фондация „Здраве и социално развитие“ споделиха свои добри практики, прилагани в столичните ромски квартали „Факултета“ и „Филиповци“ и в кв. „Изток“ в Кюстендил. Услугите се предоставят съвместно с общината или са реализирани по проекти вътре в самите квартали и навсякъде се прилагат три основни подхода – работа с родителите, програма за ранно детско развитие и предучилищна подготовка и подкрепа за децата на 4-5 годишна възраст.
Работи се с мултидисциплинарен и мултиетнически екип. Представители на ромската общност се обучават специално от фондацията, за да станат част от екипа и да печелят по-лесно доверието на общността, а и да преодоляват езиковата бариера.
По програма „Родителски умения“ се работи с бременни жени, майки с деца до 1 г. и с майки на деца от 1-3 години. Основните обучителни модули са хранене, създаване на режим, игрови умения и занимания с детето, създаване на привързаност. Входът към програмата е отворен, но в нея се включват и родители, насочени от Отделите за закрила на детето. Осъществяват се и домашни посещения.
Колеги от сдружение „Еквилибриум“ – Русе също представиха своя практика за работа с родители и деца в двата ромски квартала в Русе и програми за повишаване на родителския капацитет, за здравословно хранене и обгрижване на бебетата и малките деца и за семейно планиране и репродуктивно здраве.
Представител на сдружение „Свят без граници“ представи програмата „Готови за училище“ на Тръста за социална алтернатива и начините, по които семействата от уязвими групи се насърчават и подпомагат да включат децата си в детски градини. Пълен анализ на резултатите от програмата ще е наличен през януари 2016 г.
За повече информация относно семинара и представените програми, можете да се свържете с Национална мрежа за децата на електронен адрес: office@nmd.bg и на телефон: 02 9888 207.