Над 700 хил. души в света загиват заради антибиотична резистентност
Всяка година над 700 хил. души в света загиват заради антибиотична резистентност, а по данни на The Review on Antimicrobial Resistance UK e възможно през 2050 г. броят им да достигне 10 милиона годишно – повече, отколкото са жертвите на онкологични заболявания. Тези стряскащи данни бяха представени на конференция по повод Световната седмица, посветена на отговорното прилагане на антибиотици и Европейския ден на антибиотиците, организирана от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София.
На събитието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски, доц. Михаил Околийски, представител на СЗО за България, заместник-председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Христо Даскалов, заместник-изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Тенчо Тенев и управителят на Бул Био – НЦЗПБ ЕООД д-р Любомир Димитров.
Според експертите, антибиотичната резистентност, макар и доста подценявана, е сред най-големите заплахи за човешкото здраве и все повече инфекции са трудно податливи на антибиотично лечение.
Въпреки че антибиотичната резистентност възниква по естествен път, има фактори, които могат да ускорят процеса. Такива са например неправилната и прекомерна употреба на антибиотици при хора и животни.
По данни на НЦЗПБ в България около 80% от антибиотиците се прилагат в извънболничното лечение, където възниква проблем с контрола на правилното им приложение.
Тревожен е и фактът, че българските лекари предписват 3 пъти повече антибиотици, отколкото в развитите европейски държави, което повишава риска от създаване на резистентност.