Ранният контакт с животни намалява риска за астма в детството, доказа шведско проучване
Съжителството през първите години от живота на детето с куче или със селскостопански животни, намалява риск от астма. Това показват резултатите от ново проучване, публикувано през месец ноември в JAMA Pediatrics.
„Данните от изследването потвърждават хипотезата, че ранният контакт с животни намалява риска за астма в детството и могат да бъдат полезни при вземането на решение от семействата и лекарите дали е подходящ и за колко време контактът с животни“ – казва ръководителя на проучването д-р Тов Фал от университета в Упсала, Швеция.
Вторите на изследването анализирали данните от регистрите за ражданията в Швеция между 1.01.2001 и 31.12.2010 г – повече от 1 милион. Оценена е информацията за контакта на децата с животни, както и наличието на астма и респираторни заболявания в семейството. Изследователите са приели, че е налице контакт с животни, ако по време на първите 5 години от живота на детето родителите са регистрирали, че са собственици на куче или са регистрирани като фермери за отглеждане на животни.
В анализа, включил 376 638 деца в предучилищна възраст (53 460 в контакт с кучета и 1729 в контакт със стопански животни) изследователите открили, че 18799 (5 %) от децата са имали астматичен пристъп преди навършване на 6 години. Авторите установили сигнификантно намаляване на риска при децата над 3 години, които са били в контакт с животни в ранното детство (относителен риск 0.90). Ранният контакт със стопански животни също е показал намаляване на риска от развитие на астма (относителен риск 0.69), като фамилната обремененост за астма не е променила тези резултати.
Изследователите са открили 276 298 деца в училищна възраст, като 11 585 (4.2 %) от тях са имали астматичен пристъп по време на 7-мата година от живота си. В тази извадка 22 629 деца са имали контакт с кучета и 958 са били в контакт със стопански животни. Изследователите са установили, че децата в контакт с кучета през първата година от живота си са имали намален риск от развитие на астма (относителен риск 0.92) и че рискът намалява независимо от анамнезата за астма при родителите. Ранният контакт със стопански животни е показал подобни резултати – относителен риск 0.47, който е останал непроменен след съобразяване с възрастта на родителите, поредността на детето, селището, в което е родено детето, броят на родителите с астма, доходите на родителите, образователното ниво на родителите и страната, където са родени родителите.
Източник: JAMA Pediatrics