Да привличаш (бащи) на инат? Ролята на здравните специалисти в насърчаването на активното бащинство
Напоследък се говори все повече за активното бащинство и нуждата от по-пълноценно включване на мъжете в грижите за децата. Редица научни изследвания показват, че колкото по-рано мъжете започнат да полагат грижи за децата си, толкова по-позитивна и значима е връзката им с тях. Не по-малко важно е, че най-ранните отношения с бебето създават основа за успешното му развитие през по-нататъшния му живот. Активната грижа от страна на бащата след раждането на бебето и близките му отношения с детето в ранните години повишават интелигентността, езиковите постижения и интереса към ученето на детето, правят го по-успешно в училище, подобряват социалните умения и водят до по-добри отношения както между децата в семейството, така и с непознати за тях деца.
Каква е ролята на здравните специалисти в насърчаването на активното бащинство?
Здравните специалисти са едни от първите, които се срещат с мъжете, на които им предстои да се превърнат в бащи. Специалисти в други области, например образованието или ранната детска грижа, се срещат с бащите далеч по-късно. Ето защо здравните специалисти носят отговорността да са първите, които ще помогнат на мъжете да се превърнат в бащи. Фактът, че здравните специалисти имат безспорен авторитет сред родителите, особено по въпроси, свързани с физическото и психическото израстването и развитието на детето, им позволява да оказват влияние върху бащите и да ги насърчават да са активни в отглеждането на бебето и малкото дете.
По повод Деня на българския лекар на 19 октомври, фондация „За Нашите Деца“, водеща българска организация в сферата на правата на децата и детското благосъстояние, публикува програмата „Да привличаш „бащи“ на инат? Програма за привличане на бащи на деца до 3 години към каузата на активното и грижовно бащинство“. Тя цели да насърчи специалистите от здравната система, които работят със семейства, да привличат бащите към каузата на активното бащинство. Програмата е фокусирана именно върху грижата в ранната детска възраст (бебета и малки деца), тъй като инвестициите в първите месеци и години са най-ефективни.
Човешкият мозък се развива с най-бързи темпове през първите няколко години от живота и с оглед на последващото развитие на детето е много важно то да бъде стимулирано точно тогава. Колкото по-рано детето усети грижата и подкрепата на семейството си, толкова по-устойчиво е неговото развитие и толкова по-силни и дълготрайни са семейните отношения, които се формират, както и тези, които самото то създава впоследствие.
Целта на програмата е да оспори нагласите, които не взимат предвид участието на бащата, както и да направи специалистите по-чувствителни към мнението на родителите. Нагласата, че майката е в най-добра позиция да полага грижи за бебето, е ограничаваща и не отразява истината по въпроса. Научните изследвания показват, че когато грижата за детето почива върху разбиране на неговите потребности, върху дългосрочна връзка на доверие с отглеждащия, върху посвещаване на детето и отделяне на време за него, всеки човек може да стане “неговата майка”. Именно затова съществуват осиновяването и приемната грижа за деца, лишени от грижата на биологичните си родители. Вярванията, че „бащите са строги”, „бащите са заети”, “бащите са безотговорни” и други подобни, поставят твърде тесни рамки на наче богатите отношения, които могат да създадат бащите със своите деца. Тези нагласи е нужно да бъдат оспорени и първите, които са в състояние да го направят са всички специалисти, които работят директно с родителите.
Ролята на здравните специалисти не е само да консултират по въпросите на физическото здраве. Бидейки тези, които имат най-голям авторитет и най-голям достъп до семействата още от началото на бременността, те имат възможност да оказват сериозно влияние върху обществото по темата за активното бащинство. Те могат да използват авторитета си, за да канят бащите на посещения, да ги въвличат в отглеждането на детето, дори против волята на роднините, които изискват само майките да полагат грижи за децата си, да бъдат източник на информация за родителската грижа и да насочват бащите към необходима информация и литература, и във всеки контакт с родителите да спомагат за преодоляването на обществените нагласи, които пречат на активното бащинство.
Програмата „Да привличаш (бащи) на инат“ интегрира знания и опит на деца, бащи, майки, специалисти, изследователи и учени за участието на бащите в отглеждането на малките деца. Тя обединява резултатите от научни изследвания за бременността, раждането и първите три години от живота на детето, идеи и препоръки, взети от практиката, процедури за работа със семейства в риск и други полезни съвети. Тази събрана и обобщена информация може да е от полза на здравните специалисти при консултирането на родителите. Тъй като консултирането е креативен, интуитивен и често ненапълно осъзнат процес, който зависи от отношенията между хората, които участват в него, той не може да бъде програмиран. Затова тази програма е източник на идеи за привличане на бащи, които всеки специалист може да използва и адаптира в своята практика.