Синуит и хомеопатия
Р. Томова
Специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия
Хомеопатичните медикаменти успешно облекчават оплакванията на пациентите с остър или обострен синуит и могат да се използват както като алтернативна (при по-леките форми), така и като комплементарна към антибиотичното лечение терапия.
Най-често в съображение влизат следните хомеопатични медикаменти:
- Cinnabaris 9 CH предпочитаме при засягане на фронталните, етмоидалните или сфеноидалните синуси. При пациента се наблюдава стичане на гъст секрет по задна фарингеална стена, болка в основата на носа, периорбитално зачервяване на очите.
- Mezereum 9 CH е подходящ при засягане на максиларните синуси. При пациента се наблюдава слузно-гнойни секреция с примесени кървави жилки, спонтанна и палпаторна чувствителност в костите на носа и максиларните синуси.
- Kalium iodatum 9 CH избираме при обилна, водниста, дразнеща лигавиците хрема. При пациента може да има залпови кихавици, сълзене и зачервяване на очите, болка и тежест в основата на носа, разраняване и зачервяване на кожата около носните отвори от дразнещата хрема.
- Kalium bichromicum 9 CH е подходящ медикамент при гъста, лепкава, жълто-зелена хрема, образуваща „тапички” и корички в носа.
- Hepar sulfur 15 CH и Pyrogenium 9 CH са често използвана хомеопатична комбинация при секрети с гноевиден характер, със или без влошаване на общото състояние на пациента.
Всички гореизброени медикаменти се изписват самостоятелно или в комбинация помежду си по 5 гранули за смучене, обичайно 3-4 пъти дневно, но при изразени оплаквания могат да бъдат приемани и много по-често, включително на всеки час.
За овладяване на хремата, може да бъде използван и комбинираният препарат Коризалия – приема се по 1 таблетка за смучене на всеки час.
При внезапно прекратяване на секрецията от носа, съпроводено от засилване на болките и чувството за тежест в областта на синусите, използваме хомеопатичния медикамент Lachesis mutus 15 CH. Приеман по 5 гранули, 3 пъти дневно, той способства за бързото възстановяване на оттичането на секрета от синусите. Щом се преодолее задръжката, Lachesis mutus вече не е необходим.
При наличие на алергична компонента в генезата на синуита можем да използваме и други два хомеопатични медикамента:
- Apis mellifica 30 CH предписваме при алергичен оток на назалната мукоза в доза 4-6 пъти дневно по 5 гранули.
- Poumon histamine 15 CH предпочитаме при наличие и на други алергични прояви от страна на единния дихателен път. Обичайно изписваме по 5 гранули 3-4 пъти дневно при остри изяви или по 5 гранули на ден за продължителни периоди от време (5-6 месеца) с цел намаляване на алергичната готовност на организма.