Многодетните майки остаряват по-бавно
Жените, които са родили повече деца, остаряват по-бавно, показват резултатите от изследване на университета в Канада, съобщава Medical News Today.
В периода между 2000 и 2013 г. изследователският екип събрал и анализирал данни за 75 жени от две съседни общности в югозападните части на Гватемала. На участничките бил направен хромозомен анализ и било установено, че многодетните майки имат по-дълги теломери в сравнение с жените, които имат по-малко деца. Данните остават непроменени, след като са взети под внимание фактори като възраст на жената, възраст при първото раждане, навици, свързани с начина на живот и семейните доходи.
Учените са наблюдавали промените в крайните участъци на хромозомите, наречени теломери. Теломерите не позволяват грешно копиране на ДНК-материала по време на делене на клетките, но с течение на времето се скъсяват и възможността за възникване на грешка в генетичния материал се увеличава.
Процесите на стареене и апоптозата (естествената клетъчна смърт) на клетките настъпват, когато теломерите се скъсят твърде много и клетките не могат да се делят нормално. Остаряването на клетките води съответно и до загуба на мускулна маса, намалена еластичност на кожата, отслабване на слуха и зрението, намалена когнитивна функция, които са признаци на старост.
Знае се, че причина за скъсяване на теломерите и ускоряване на естествената клетъчна апоптоза са вредни фактори като злоупотреба с медикаменти и наркотични вещества, тютюнопушене, затлъстяване, липса на физическа активност и др.
Според авторите на настоящото изследване връзката между раждането на дете и дължината на теломерите може да се обясни с повишаване на хормона естроген, който се появява през бременността. Те поясняват, че хормонът играе роля на мощен антиоксидант, който защитава ДНК-веригите от скъсяване на теломерите.