Уникална операция спаси живота на дете
Лекари от „Пирогов“ извършиха успешно втория етап на уникална операция на дете с рядкото генетично заболяване Синдром на Жун. Проф. Росен Дребов, началник на детската хирургия, и д-р Атанас Кацаров, началник на детската травматология, са първите в света, извършили подобна операция.
Синдромът на Жун се характеризира с това, че гръдният кош спира да расте. Не се развива правилно и придобива формата на камбана. Ребрата не растат навън, а неправилно – навътре. Така те притискат белия дроб и сърцето. Три четвърти от пациентите умират до две години след раждането си поради дихателна недостатъчност.
Малката Мерал е оперирана за първи път през юни 2015 г. Тогава д-р Кацаров и проф. Дребов са извършили началния етап на уникалната операция, при която са поставени две титаниеви пластини. С тях лекарите са разширили гръдния кош и са му задали нова, по-широка форма.
Детето се възстановява добре и вече е изписано от лечебното заведение. Родителите на Мерал се похвалиха, че само няколко дни след оперативната интервенция, малката се премята, прави кълба напред, изпраща въздушни целувки и е изключително енергична. Преди година никой не им е давал надежди, че момиченцето въобще ще оживее, а да се движи или да играе – и дума не е ставало.
Ходенето им от специалист на специалист започва, когато Мерал е на 3 месеца. Баща й получава съвет „Бягай от тук, защото няма кой да помогне в България”. Семейството вече е изгубило едно дете заради същия синдром. Родителите се обръщат за помощ към водещи клиники в Турция и Австрия. Там обаче в подобни случаи не са оперирали и родителите се връщат в България. Репортаж по телевизията за новаторска операция, направена от лекарите от „Пирогов“, дава нова надежда на семейството на Мерал. Няколко месеца по-късно докторите поставят титаниевите пластини, които плаща „Фонда за лечение на деца“.