В „Пирогов“ ще се проведат безплатни прегледи на деца с ДЦП
В УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ще се проведат безплатни прегледи на деца с детска церебрална парализа на 20-и март (неделя) от 08:30 до 18:00 часа.
По покана на началника на Клиниката по детска ортопедия и травматология – д-р Атанас Кацаров, един от екипите на Института по Клинична рехабилитология в гр. Тула (Русия) с ръководител д-р Александър Назаркин, ще осъществи безплатни прегледи. Необходимо е предварително записване на телефон: 02/9154 262. Цялата медицинската документация, свързана със заболяването на детето, трябва да бъде предоставена в болницата. Инициативата е част от програмата „Детско здраве – Пирогов“ и се осъществява с любезното съдействие на Фонда за лечение на деца.
Д-р Александър Назаркин и д-р Андрей Иванович Черешнев, които ще водят консултациите, обучават медици по цял свят да лекуват по метода на Улзибат.
Лечението спада към т.нар. миниинвазивни хирургични методи – т.е. през кожата, в определен брой точки се постига освобождаване на срасналите мускулно-сухожилни участъци. Рискът от кървене е минимален и възстановяването е максимално бързо. Характерно за методиката е прекъсването на фиброзните мостове в сухожилно-мускулните части на засегнатите мускулни групи.
Методът на проф. Валерий Борисович Улзибат печели все повече привърженици не само сред пациентите, но и сред редица ортопеди, невролози, физиотерапевти. Болните не се нуждаят от следоперативна имобилизация. Рехабилитацията може да започне още на първия следоперативен ден, което е от изключително значение при случаите на ДЦП, с оглед на това да не се връща състоянието на спастицитет.
Методиката на Улзибат, наречена още метод на миофибротомиите, е създадена преди 25 години. Днес се практикува в клиники в САЩ, Германия, Полша, Сърбия, Бразилия, Мексико, Египет, Израел, Ливан и др. По този начин могат да се лекуват пациенти с тортиколис, вродени криви крачета, ставни деформитети. От придобитите заболявания се лекуват посттравматични и постинфекциозни лезии, плексити, невропатии, хронични миофасциални болкови синдроми с различна локализация, постинсултни състояния, контрактура на Дюпюитрен и др.
При ДЦП методът може да се използва, когато спастицитетът на мускулите е в степен, която не е довела до костно-ставни деформитети. В случаи, при които парализата е напреднала, се налага комбинация от костно-ставни операции и метода на Улзибат.