Национално представително проучване на знанията и нагласите за задължителния характер на ваксините по Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве
Основна цел на проучването, реализирано от Института за стратегии и анализи, е да предостави информация за знанията и нагласите на родителите относно задължителния характер на ваксинациите по Националния имунизационен календар.
Основни задачи на изследването са:
– измерване на знанията на родителите относно начините за предпазване от заразни болести чрез ваксинация;
– измерване на знанията и нагласите на родителите, свързани със задължителния характер на ваксинациите;
– идентифициране на източниците на информация и моделите на поведение при вземане на решение за провеждане на ваксинация;
– извеждане на ключовите фактори, които оказват влияние върху знанията и нагласите на родителите, свързани със задължителния характер на ваксинациите.
Целева група: родители на възраст между 15 и 45 години. Изследвани са 1 817 лица.
Проучването е проведено в края на декември 2015 г. и не отчита актуалните обществени настроения спрямо шумно огласените в публичното пространство събития, свързани със законността на дарените от Република Турция ваксини. Получените данни са валидни за периода на провеждане на социологическото проучване.
Основни акценти
Данните от проведеното проучване показват, че съществува необходимост от повишаване на степента на информираност на населението на страната относно ползите от имунизацията и реимунизацията с ваксини. Като цяло обществените настроения са благосклонни към задължителните ваксини от Националния имунизационен календар. 90% от родителите смятат, че задължителните ваксини са необходими, същият дял са на мнение, че те предпазват от заболявания. 92% са убедени, че има полза от ваксините, прилагани съгласно Националния имунизационен календар. Според 73% ваксините трябва да бъдат задължителни, а останалите 27-29% не споделят това мнение. 35% смятат, че биха могли да навредят на тези, на които се прилагат.
Общо здравно образование по въпросите за задължителния характер на ваксините
97% от родителите в България знаят какво е ваксина. Сред хората, които не са запознати, с висок дял са ромите, хората с нисък образователен ценз, млади родители между 15 и 25 год., жители на малки населени места.
Около 79% от родителите на възраст 15-45 год. са имунизирани със задължителните ваксини по Националния имунизационен календар. Значим е делът на хората, които не са сигурни или не си спомнят – 11%, както и на тези, които заявяват, че не са имунизирани – близо 8%.
Висок е делът на родителите, които не си правят задължителна реимунизация на всеки 10 години – близо 26%. Други 17% заявяват, че не са информирани за такъв тип реимунизация. Делът на неинформираните е висок сред групата на младите родители (15-25 год.), на българските роми, на хората с основно и по-ниско от основно образование.
Общи поведенчески модели при вземане на решение за ваксинация
Според данните родителите биха поставили на себе си или на своите деца задължителни ваксини срещу тетанус (78%), хепатит Б (74%), морбили (69%), дифтерия (67%), коклюш (67%), полиомиелит (64%) и рубеола (63%). По отношение на паротит (43%), пневмококови инфекции (38%) и хемофилус инфлуенце тип Б (28%) делът на родителите, които биха имунизирали децата си срещу тези заболявания, е значително по-нисък. По всяка вероятност причината е липсата на информация относно тези по-рядко срещани заболявания, както и на това, че имунизацията и реимунизацията срещу този тип заболявания са задължителни и се поставят на децата на определена навършена възраст съгласно актуалния Имунизационен календар на Република България.
Прави впечатление, че родителите са склонни да поставят на себе си или на своите деца някои от прероръчителните ваксини за имунизация срещу хепатит А (50%) и грип (43%), вместо част от задължителните, сред които пневмококови инфекции (38%) и хемофилус инфлуенце тип Б (28%).
Откроява се осезаем спад в нагласите на родителите по отношение готовността им да поставят на себе си или на своите деца препоръчителни ваксини срещу менингококови инфекции (36%), ротавирусни инфекции (25%), инфекции с човешки папиломен вирус (19%) и жълта треска (16%).
Специфични знания за ваксинопрофилактиката
Според родителите преимуществото на задължителните ваксини се състои в това, че предпазват хората от тежки заболявания и възникнали впоследствие усложнения (78%), изграждат естествен имунитет (59%) и възпрепятстват епидемии (58%). Отчита се висок дял на родители, които са на мнение, че задължителните ваксини от Националния имунизационен календар биха могли да бъдат вредни за човешкия организъм.
Нагласи и вярвания
Преобладаваща е нагласата, че има полза от задължителните ваксини от Националния имунизационен календар. Това мнение се споделя от близо 87% от допитаните родители, а на противоположния полюс са около 6%. Близо 7% нямат еднозначно мнение по този въпрос.
90% от родителите одобряват задължителния характер на ваксините от Националния имунизационен календар, защото предпазват децата от заболявания. Всеки трети родител обаче вярва, че ваксините биха могли да навредят на здравето.
Нагласите на родителите относно броя на задължителните ваксини от Националния имунизационен календар не са еднозначни. Най-висок е делът на родителите, които считат, че техният брой е оптимален – близо 44%. Според данните 11% от родителите са убедени, че броят на задължителните ваксини е прекалено голям. Едва около 4% считат, че броят на задължителните ваксини от Националния имунизационен календар е недостатъчен.
Страхове и източници на информация
Страховете на родителите са свързани с това, че задължителните ваксини вкарват живи бактерии/микроорганизми/вируси в организма (28%), могат да разболеят хората, които са се ваксинирали (23%), причиняват тежки странични ефекти (17%), причиняват трайни увреждания (11%). Сред регистрираните мнения относно възможните вреди са отчетени отговори, според които задължителните ваксини не са подходящи за всички, биха могли да причинят висока температура, болести, химични отравяния, дори смърт.
Всеки втори родител вярва, че проявата при някои хора на странични ефекти от поставянето на ваксини се дължи на индивидуалната реакция на конкретния организъм. Близо 24% вярват, че страничните ефекти се дължат на качеството на ваксината, а 8% – на начина, по който се поставя. Около две трети от родителите смятат, че знаят как да реагират, ако евентуално възникнат странични ефекти след поставяне на ваксина.
Основен източник за информация относно спецификата на ваксината, сроковете, възможните странични ефекти и т. н. е личният лекар. Ролята на интернет, на роднини и приятели също е значима при моделирането на нагласите и представите относно ваксините.
Необходимост от допълнителна информация за родителите по отношение на ползите от ваксинация
Очевидно съществува необходимост от допълнителна информация за родителите по отношение ползите от имунизиране с ваксини. От данните е видно, че най-високо остава общественото доверие към медицинския персонал – лични лекари, училищни педиатри и т. н. Прави впечатление, че преобладаващата част от хората са склонни да приемат за сигурен източник на информация електронните и печатни медии (телевизия, радио, вестници, списания и т.н.), както и интернет. С най-нисък дял са рекламните материали от типа на брошури и листовки.
Необходимост от провеждане на национална информационна кампания за задължителния характер на ваксините
Преобладаващата част (около 80%) от родителите са категорични, че съществува необходимост от разяснителна кампания както за задължителния характер на ваксините от Националния имунизационен календар, така и за ползите от тях.
Необходимост от увеличаване на обхвата на ваксинираните деца
Близо 91% от родителите са категорични, че децата им са имунизирани със задължителни ваксини от Националния имунизационен календар. Около 2% заявяват, че децата им са с противопоказания за имунизация, а други 2% споделят, че децата им не са имунизирани.
Почти 6% от родителите не знаят/не са сигурни дали децата им са имунизирани със задължителните ваксини. Прави впечатление, че в 4 от 5 случая този отговор е даден от мъже, което показва, че степента на неинформираност е по-висока сред бащите.
Необходимост от включването на нови ваксини в Националния имунизационен календар
Близо 5% от родителите смятат, че съществува необходимост от включване на нови ваксини в Националния имунизационен календар. Родителите посочват като лично предложение ваксини срещу ротавирусна инфекция, менингит, хепатит А, грип, папиломен вирус, рак, СПИН и др.
Приблизително 48% от родителите смятат, че не е необходимо включване на нови ваксини в Националния имунизационен календар. Сходен е делът и на хората, които не могат да преценят дали това е необходимо.
Акцент
Всеки трети родител в България споделя нагласата, че ваксините не са напълно безвредни. Това е ясен знак, че съществува необходимост от повишаване степента на здравно образование сред родителите относно ползите от ваксинацията.