7 съвета как да преборим страха на децaта от инжекциите
Ваксинациите може и да са най-добрият начин да защитите детето си, но те със сигурност болят. Не е чудно, че толкова деца ги е страх. Ето няколко съвета как да овладеете страха на детето преди поредната имунизация.
Кажете истината
Ако детето попита къде отивате, кажете му истината – че сте тръгнали за инжекция при доктора. Не допускайте то да си мисли, че отивате за сладолед, а пък изведнъж да се появи иглата. Така то ще загуби доверието си във вас. Обяснете му, че ваксините са задължителни за всички деца, че не са страшни и че благодарение на тях то ще бъде защитено от лошите неща. Нека не си мисли, че това е един вид наказание. Това съветва д-р Маргарет Фишър от Центъра по инфекциозни болести на Американската педиатрична асоциация. Също така не бива да казвате, че няма да боли. Малките запомнят лъжата. Кажете просто, че ще заболи за няколко секунди и ще мине. Щом инжекцията е сложена, усмихнете се, изръкопляскайте, покажете на детето, че всичко вече е приключило и то се е справило отлично.
Ограничете физическата болка
Много експерти предлагат да нанесете обезболяващ крем на мястото на инжекцията 20 минути преди нея, за да се намали усещането за болка при поставянето на имунизацията. Попитайте своя педиатър какъв медикамент би препоръчал. По време на ваксинацията разсейвайте детето. Пейте му песничка.
Не разкривайте прекалено много информация
Не разкривайте на детето си всички подробности относно посещението при доктора. В никакъв случай не му казвайте седмица преди самата ваксинация. Така всеки ден ще се натрупват все повече страх и напрежение. Не споменавайте за самата ваксина, ако не попита. Ако докторът няма да му постави инжекция, а само ще го прегледа, непременно му кажете.
Преценете кога е редно да дадете заден ход
Ако детето изпадне в истерия, отстъпете крачка назад и дайте на медицинската сестра и доктора възможност да използват своите изпитани тактики. Децата реагират прекалено емоционално понякога към имунизациите и това се дължи на тревогата на родителите. Ако детето изпадне в нервна криза, излезте за малко от кабинета и дайте шанс на персонала да овладее ситуацията. Или застанете в най-далечния ъгъл на стаята и поддържайте очен контакт с детето, без да пречите на работата на лекаря. Това може да помогне цялата дандания да приключи възможно най-бързо.
Веднага след това го успокойте
След ваксинацията нека детето си почине няколко минути. Дръжте го в скута си, уверете се, че няма да му се завие свят. Случва се при рязко изправяне след стрес. Може да сложите лед върху подутината за десетина минути. Макар много педиатри да не го препоръчват, други съветват да дадете и обезболяващо. За всяко лекарство обаче, консултирайте се с педиатъра.
Дайте награда
Понякога дори малката награда, близалка или лепенка, могат да облекчат болката. Едно скромно подаръче ще даде стимул на детето… Както и хвалбата колко е смело. Или обещанието, че след ваксинацията вие и мъникът ще направите заедно нещо специално – например ще си хапнете от любимия ви сладолед или пък ще порисувате.
Следете за нежелани лекарствени реакции
След поставянето на инжекцията, попитайте доктора или сестрата за възможните нежелани лекарствени реакции. Най-честите леки смущения са дразнение около мястото на инжектиране, подуване, температура, раздразнителност и умора. Тежките странични ефекти са алергична реакция, припадъци, временна загуба на зрението, затруднено дишане.
За нежелана лекарствена реакция може да съобщи педиатърът, родителят или друг роднина. За да съобщите за възникнал проблем, кликнете върху този линк – http://www.bda.bg/index.php?option=com_chronocontact&Itemid=70&lang=bg .
Източник: http://www.parents.com/toddlers-preschoolers/health/kids-overcome-fear-needle-shots/view-all