Световната банка и УНИЦЕФ призовават за по-големи инвестиции в ранното детско развитие
Ранното детство оказва дълбоко въздействие върху развитието на мозъка и последващите му способности за учене, здравословно развитие и материална реализация на човека като възрастен.
На 14 април тази година във Вашингтон Президентът на Световната банка, Джим Йон Ким, и Изпълнителният директор на УНИЦЕФ, Антъни Лейк, призоваха световните и национални лидери да засилят програмите и инвестициите си, свързани с прехраната и ранното детско развитие. По този начин да положат основа за равни шансове за развитие и икономически растеж.
Двете организации обявиха създаването на нов алианс, чиято цел ще е да превърне ранното детско развитие в глобална политика, в приоритет в залагането и разходването на публичните средства. Идеята е да се даде на всички малки деца достъп до качествени услуги, които да подобрят тяхното здраве, прехрана и способност за учене и емоционално благосъстояние.
Напредъкът в областта на неврологията и най-новите икономически изследвания показват, че преживяванията, натрупани в ранното детство, оказват дълбоко въздействие върху развитието на мозъка и последващите му способности за учене, здравословно развитие и материална реализация на човека като възрастен. Децата, които не са били добре хранени и обгрижвани, както и онези, които не са получавали ранна стимулация, е по-вероятно да учат по-малко в училище и да печелят по-малко пари като възрастни.
В световен мащаб милиони деца под 5 г. са в риск никога да не достигнат своя пълен потенциал на развитие. 1 на всеки 4 деца под 5 г. (или 159 000 000 деца в целия свят) имат забавен растеж поради недохранване, като най-висок е делът им в Африка и Южна Азия. Близо половината от всички деца от 3 до 6-годишна възраст нямат достъп до предучилищно образование. 80% от децата в Субсахарска Африка не са записани в предучилищни програми.
„Дойде моментът да разберем, че спирането на растежа на толкова много деца е спиране на тяхното развитие, но и на икономическия растеж, което трябва да възприемаме като кризисна ситуация“, каза Джим Йон Ким, президент на Световната банка. „Как страните ще се конкурират в една все по-глобализираща се дигитална икономика, ако една трета от децата са забавили своето развитие? Нашият провал в осигуряването на правилните инвестиции в ранно детско развитие застрашава милиони деца и ги превръща в потенциални жертви на социално изключване. Няма как да обещаем, че ще гарантираме равни резултати в развитието на всички обществата, но можем да настояваме поне за равни възможности за всички деца“, поясни той.
Новите научни доказателства демонстрират как продължителното излагане на децата на трудности (децата, растящи в страни с конфликти или в семейства, в които има домашно насилие) може да причини токсичен стрес. Това е състояние, което би могло да възпрепятства постигането на най-високо ниво на мозъчното развитие в ранното детство.
„Това, което научаваме за всички елементи, засягащи развитието на детския мозък (дали децата са добре хранени и дали ментално са достатъчно стимулирани, а също дали са защитени от насилие) вече променя начина, по който възприемаме периода на ранното детство. Сега трябва да променим и начина, по който действаме за неговото развитие“, заяви Антъни Лейк, изпълнителния директор на УНИЦЕФ.
С помощта на новия алианс Световната банка и УНИЦЕФ призовават правителствата, партньорите в сферата на развитието, гражданското общество, фондациите и частния сектор да превърнат ранното детско развитие в глобален и национален приоритет. Ползите от програмите за ранно детско развитие са най-големи за бедните деца и за децата от маргинализираните общности. Например 20-годишно изследване в Ямайка показва, че децата, израснали в неравностойно положение, които са получили висококачествена ранна стимулация в първите години от живота си, печелят над 25% по-високи заплати като възрастни. Това е равностойно на постиженията на хора, израснали в богати семейства.
Ранното детско развитие е инвестиция и в икономическия растеж. Доказателства сочат, че всеки допълнителен долар, инвестиран в програми за ранно детско развитие, е следван от възвращаемост в размер на между 6 и 17 долара.
Разбирането за важността на ранното детско развитие е застъпено и като Цел за устойчиво развитие. Това е първият път, в който ранното детско развитие е заложено като глобална цел за развитие. И макар ранното детско развитие да попада в Цел №4, свързана с образованието, то тя има естествена връзка и с други цели – изкореняване на бедността, край на глада, добро здраве, равенство между половете, край на насилието.
Източник: http://unicef.bg