Нов медико-психологически център за деца и юноши
На проведена на 28.04. пресконференция в сградата на Столична община се обсъдиха финалните резултати от проект “Медико-психологически център за деца и юноши” на територията на София, подготвен от Столична община, с подкрепата на сдружение „Дете и пространство“ и финансиран по Норвежки финансов механизъм 2009 – 2014 г. – програма BG 07 „Инициативи за обществено здраве“, Мярка 5.
Весела Банова, психоаналитик, доктор по социология, зам. председател и терапевтичен консултант на сдружение „Дете и пространство“, изтъкна като основни причини за стартиране на проекта нуждата на родителите от консултации със специалисти, относно затрудненията си при отглеждането на децата, както и неразпознатото от общността и институциите психическо страдание. Според изследване на “Уницеф” то е най-честата причина за тотална сегрегация на детето, тъй като погрешно бива възприемано като преднамерено лично лошо отношение към възрастните и връстниците му.
„Психичното страдание са проявления на детето, говорещи ни, че с него става нещо, което затруднява връзката със собственото му тяло, с езика, на който му говорят другите и който говори то. Това прави невъзможна социалната връзка, защото най-често се проявява като агресивно, а и за другите става непосилно да се грижат за него или да общуват с него. Може би психичното страдание изключва човешкото дете по най-радикален начин, а след това и родителите му, от всякакви социални контакти на каквото и да било ниво”, сподели Банова.
Екипът, ръководен от Банова, в рамките на два месеца работа по проекта е провел 48 консултации на 14 деца, 6 от които с продължителна терапевтична работа. Подпомогнати са 24 родители, а 23 деца са имали възможност да работят с рехабилитатор. Направени са общо 56 посещения в центрове за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) на територията на София, под формата на мобилна дейност.
Минка Йовчева, директор на дирекция „Социални дейности“, коментира, че мобилната работа на екипа от Медико-психологическия център е от силно значение за домовете, където няма възможност да се осъществяват нужните грижи за деца с подобни проблеми, поради недостига на специалисти. След приклюване на проекта (на стойност 214 381 евро) центърът ще получи необходимата финансова подкрепа и ще продължи да функционира от 1-ви юли като център за социална рехабилитация и интеграция на деца с психични разтройства.
Новият Медико-психологически център за деца и юноши, намиращ се на адрес „Цар Борис III” № 128 предоставя интегрирани медико-психологически услуги като психомоторика, рехабилитация и кинезитерапия, консултации с родители, терапевтични ателиета и лаборатории за родители, медицински консултации с педиатър и детски психиатър.