До 2030 г. в Европа ще има недостиг на 4 млн. медицински специалисти
Близо 1.4 милиона свободни места за медицински специалисти има в момента в Европа, като според прогнозите до 2030 г. броят им ще се увеличи до 4 милиона. В световен мащаб се очаква недостигът да нарасне до 14 милиона, като най-силно потърпевши от проблема ще са страните в Източна Европа. Информацията бе изнесена от проф. Тодорка Костадинова, преподавател в МУ – Варна и ръководител на европейската програма “Човешки ресурси – основен капитал за здравната система“ за България.
Според проф. Костадинова най-сериозен е недостигът на лекари и медицински сестри. Добрата новина е, че вече са предложени мерки за разрешаване на проблема. С тях по-късно ще бъдат запознати и правителствата на държавите, членуващи в Европейския съюз, участвали в проекта.
Една от основните идеи в тази насока е създаването на нови медицински специалности в Европа – професии, които биха подпомагали работата на лекарите и сестрите. В България вече се осъществяват действия по въпроса – от септември тази година в медицинските образователни институции в страната ще бъдат достъпни две нови специалности – парамедик и лекарски асистент.
Пряк резултат от коментирания европейски проект е създаването на мрежа от европейски експерти, в която ще участват близо 120 българи. Тяхна задача ще бъде да следят за професионалните липси и други нужди на сектора, както и за качественото образование на новите кадри.
В допълнение Костадинова уведоми, че на територията на МУ – Варна ще бъде открит специален Център по трансформативно обучение и здравни грижи. В него екипи от експерти ще работят за създаването на нови програми, чрез които да се подпомага обучението на нови компетентни професионалисти, както и за създаването на нови професии и политики в тази област.