Децата и басейните. За какво трябва да внимаваме?
Как се държите, когато ходите на плаж със семейството? Нека отгатнем: излизате от водата поне по един път на час, използвате слънцезащитни продукти със силен фактор, пиете много течности… С цел да предпазите интимната зона на мъничетата, използвате пелени за плуване, направени от водоустойчив материал. Държите малчуганите далеч от ръбовете на басейна… В този дух са и част от съветите, които дава Центърът за контрол на болестите в Атланта. Според специалистите това са не просто основни хигиенни правила, но и важни превантивни мерки срещу болестите, които се причиняват от микробите в басейните, аква парковете, езерата и морето.
Опасните бактерии
Въпросните микроби могат да достигнат до организма чрез поглъщане на вода или чрез контакт с нея, когато се намираме в басейн или в подобен тип воден източник. Те носят опасност от стомашно-чревни, дерматологични, респираторни, ушни инфекции или от възпаление на вече съществуващи рани. Доказано е, че много от случаите на диария са причинени от бактерии като Криптоспоридиум, Шигелоза, Ешерихия коли и др., които обитават естествените и изкуствени водоеми.
С цел безопасност басейните редовно се обработват с химични субстанции като хлор и бром. Те се добавят към водата, за да убият микробите, но, за съжаление, това невинаги е достатъчно, защото някои видове имат способността да оцеляват в продължение на няколко дни, дори и в третирани с дезинфектиращи химикали води. Ето защо специалистите предлагат няколко простички, но ефикасни мерки, които са задължителни за най-малките плувци.
- Използвайте собствена хавлия.
- След контакт с водата в басейна задължително изплаквайте мъника – колкото пъти се налага, толкова!
- Ако хлапето има рана, която все още не е зараснала, избягвайте да влиза в басейна.
Други рискове
Инфекциите обаче съвсем не са единствените опасности, дебнещи малките палавници, докато се радват на водата и лятното слънце. Подобни водни площадки за игра крият и други рискове за здравето, което налага да се предприемат по-строги предпазни мерки за сигурност. Децата трябва да са под постоянен контрол, защото съществува реална опасност от удавяне, подхлъзване, травми, настинка, крампи (мускулни схващане) и конгестии (наплив на кръв). Ето кои са препоръчителните съвети:
- да се избягва консумацията на студени напитки веднага след къпане, дори и жегата да е нетърпима;
- не позволявайте на малките палавници да влизат във водата по-рано от 2-3 часа след обилно ядене;
- възможността детето да настине или да се простуди е по-голяма, ако му позволявате да се гмурка, докато е потно.