Безглутеновата диета при децата: дали рискът надделява над ползите?
Разпространението на цьолиакията става е все по-голямо, отбеляза наскоро The Journal of Pediatrics, а единственото лечение, известно до момента, е безглутеновата диета. От друга страна, разпространението на заболяването, не е чак толкова глобално, че да води до така интензивния напоследък растеж на индустрията с безглутенови храни – в САЩ за периода 2013 – 2015 г. се регистрира 136% увеличение на потреблението на безглутенови храни. Най-вроятната причина за този ръст са заблудите на обществото относно ползите от безглутеновата диета.
На този етап няма достатъчно данни какви точно са мотивите, които карат хората да изберат безглутенова диета като начин на здравословен живот. Според проучване от 2015 г., запитало близо 1500 американци, „без причина“ е най-често срещаното обяснение за интереса им към диетата. Авторът на текста в The Journal of Pediatrics – д-р Норел Райли от Колумбийския университет в Ню Йорк, споделя още: „Притеснени за здравето на децата си, родителите понякога подлагат мъниците на строгата безглутенова диета, вярвайки, че щом облекчава симптомите на цьолиакия, тя може да послужи и като превантивна мярка срещу болестта, или че безглутеновият режим на хранене е просто здравословна алтернатива. И всичко това родителите решават сами, без да се консултират със специалист.“
Еднa от основните заблуди за безглутеновата диета е твърдението, че е уместен избор за здравословен начин на живот, който не крие никакви рискове. В действителност това не е така – няма налични данни за доказани ползи за здравето за хора без цьолиакия или алергия от пшеница. Знае се обаче, че безглутеновият режим на хранене може да доведе до увеличаване на мазнините, ускоряване на калорийния прием, появата на хранителни дефицити и дори да попречи на реалното диагностициране на цьолиакия. „В този смисъл, ненужното спазване на безглутенова диета по-скоро може да доведе до рискове за здравето, отколкото до реални ползи – отбелязва д-р Райли. – Родителите трябва да бъдат информирани за това, както и за възможните финансови, социални и хранителни последствия от ненужното осъществяване на безглутеновата диета.“
Медицинските лица, осигуряващи здравни грижи, може и да не са в състояние да спрат разрастването на безглутеновата диета, но тяхната роля е да обучават пациентите и родителите за рисковете и ползите от нея.