С дете в планината – няколко препоръки, които е хубаво да знаете
Отново идват почивните дни! Това е чудесна възможност да прекарате повече време със семейството, а защо не и да се погрижите за здравето на всичките му членове с една приятна разходка на чист въздух. Походите в планината са не само бягство от замърсената градска среда, но и спасение от жегите и добър начин да съчетаете приятното с полезното. А освен това са подходящи и за малки, и за големи.
Но преди да въвлечете най-малките членове на семейството в подобно приключение, запознайте се с няколко прости за изпълнение указания, които специалистите дават. Така ще си гарантирате една наистина спокойна и безопасна среща с природата.
- Започнете с набавянето на подходяща екипировка! Ако сте фенове на по-тежките преходите и искате да запалите и малчуганите отрано – докато са на възраст между 8-9 месеца и 3 години, ще ви е нужна туристическа раница за носене на бебе, пригодена за малки деца и за не особено голямо количество багаж.
- Слънцето в планината е по-силно и може да причини сериозно изгаряне или топлинен удар, като особено застрашени от това са децата поради чувствителната си кожа и несъвършената си терморегулация. С увеличаване на надморската височина, се увеличава и нуждата от слънцезащитни продукти с висок фактор – за децата задължително фактор 50+). Освен това хлапетата в планината се нуждаят от пълен защитен арсенал – шапка, блуза с дълъг ръкав и очила с протекция срещу вредните UVА и UVB лъчи.
- Ухапванията от насекоми също могат да развалят семейната идилия сред природата. Сенчестите местности и прохладните гори, особено в близост до тях има застояла вода, са пълни с комари. Затова не забравяйте да вземете репеленти. При ухапвания или алергии, причинили силен сърбеж и подуване, можете да се обърнете към вашия педиатър за подходящите медикаменти.
- Сред дивата природата по-често се срещат и кърлежи, защото площите не се обработват. Затова внимателно подберете дрехите на детето преди тръгване. Светлите, изчистени цветове позволяват да забележите малките паразити, преди да успеят да се впият. Необходимо е облеклото да покрива колкото се може повече от повърхността на тялото, особено зоните с по-деликатна кожа.
- Колкото и интересни да се струват на малчуганите дивите растения и гъби, не е желателно те да влизат в контакт с детската кожа. Някой от тях могат да причинят нежелани алергични реакции. Обяснете предварително на детето, че не е добре да къса непознати растения или да ги слага в устата си, без да е искало разрешението ви.
- В случай че детето е на възраст под 1 година, знайте, че то не е готово за изкачване над 1200 метра (което прави красиви местности като Седемте рилски езера неподходящо място за първата му разходка), за мъниците, страдащи от анемия или шум в сърцето, това също е немислимо.
- Промените в надморската височина могат да причинят болки в ушите, най-вече при първо качване в планината. Поради тази причина седалковият лифт не е добро решение за деца до 3 години – рязкото увеличение на надморската височина може да доведе до нараняване на тъпанчето. По-добрият вариант е плавен преход пеша и с повечко почивки.
- Водата от потоци не е подходяща за пиене, дори и да изглежда чиста. Поглъщането ѝ може да причини гастроентерит с диария или повръщане и температура.
- За да подкрепите правилно силите на детето прeди поход в планината, предложете му за закуска богата на протеини храна.
- Не забравяйте водата!
- Задължително пригответе резервни дрехи за малчугана, тъй като в планината времето се променя бързо и лесно. Чифт дълги панталонки никога не е излишен – той ще защити мъничето не само от капризите на климата, но и от опасни неща като коприва, насекоми и паразити. Допълнителните дрешки ще предпазят детето от настинка и простуда при рязка смяна на температурата или ако се изпоти от игра. Колкото до обувките – важно е да бъдат солидни и високи, с дебела подметка и да покриват глезените, предпазвайки крехките детски стави от сериозни наранявания.