Фотоувреда на кожата
Кр. Милкова, дерматовенеролог, ДКЦ „Вита”
Слънчевото изгаряне е резултат от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи (UV лъчите) върху кожата. Слънцето е основен източник на UV радиация. UV лъчите са 3 вида:
- UVА лъчи – предизвикват фотостареене на кожата и увреждат ДНК-то на клетките, в резултат се появяват бръчки и могат да се развият кожни тумори;
- UVВ лъчи – директно увреждат ДНК-то на кожните клетки и водят до изгаряне на кожата при слънчева експозиция;
- UVС лъчите – по принцип не проникват през атмосферата и не би следвало да крият рискове.
В горните слоеве на атмосферата (стратосферата) се образува озон, който активно поглъща UV лъчите и предпазва живите организми от вредно въздействие. Поради изтъняването на озоновия слой и т.нар. озонава дупка рискът от фотоувреда на кожата е значително по-висок през последните години. Първично следствие от наличието на озонова дупка е повишеното количество на UVВ и дори UVС лъчи, достигащи до земната повърхност, което води до повишаване на случаите на кожна канцерогенеза и очни увреждания.
В краткосрочен план
UV лъчите, наричани в миналото химични лъчи, причиняват зачервяване, изгаряне и потъмняване на кожата – признаци, че на кожата е навредено. Увреждането на протеините и ДНК-то се акумулира, настъпват специфични промени в кератиноцитите и другите кожни клетки. Възпалителните промени, настъпващи след остро излагане на UV радиация, включват: еритема (слънчево изгаряне), продукция на инфламаторни медиатори, промяна в съдовете и образуване на инфилтрат от инфламаторни клетки. Инициалният възпалителен отговор на кожата към UV радиацията е вазодилатация на кожните съдове, в резултат от което се появява еритема. Вследствие от неконтролираното излагане на UV радиация кожните клетки се увреждат. Това става видимо поне 2 часа след UV експозицията.
Най-ранният индикатор за увреда е намаляване на кератинозомите вследствие на което се формират дискератотични клетки. Интрацелуларният едем е видим 16-18 часа след експозицията, а след 30 до 48 часа около увредените кератиноцити се развива интерцелуларен едем.
Sunburn cells (увредени кератоницити) се появяват малко преди да се появи едемът. Когато клетката е необратимо увредена от UV лъчите, клетъчната смърт настъпва по механизмите на апоптозата. Sunburn cells са най-ранният признак на апоптоза.
Ултравиолетово индуцираните апоптотични клетки бързо се фагоцитизират от кератоницитите. Макрофагите също фагоцитират тези клетки, като след UVВ експозиция техният брой нараства значително, както нараства и продукцията на TNF-alfa.
Промените в кожния и системния имунитет настъпват в резултат на UV индуцираните възпаления и увреда и включват промени в:
- продукцията на цитокини от кератиноцитите и от други кожно асоциирани клетки;
- промяна в експресията на адхезионните молекули;
- загуба на APC функция на кожата.
Това води до образуване на Т-супресорни клетки, индукция на антиген-специфична имуносупресия и понижаване на клетъчно медиирания имунитет.
В дългосрочен план
Хетероцикличните бази на ДНК са основният UV абсорбиращ хромофор (максимално между 260 nm и 265 nm), което води до увреда на ДНК вследствие на което може да се генерират кожни тумори.
Злоупотребата с UV лъчите води до т.нар. фотоеластоза или фотостареене на кожата – загуба на тургура и еластичността й, сухота, бръчки, пигментации и бенки.
В случай на слънчево изгаряне
Болката от изгарянето е най-силна след 12-ия до 48-ия час, като слънчевото изгаряне може да бъде проявено в различна степени. Задължително трябва да се прекрати контактът с UV лъчите. Тялото трябва да бъде намазано с хидратиращ продукт, предназначен за изгаряне или за след излагане на слънце. Благоприятно действат средствата с алое вера, които обаче не са препоръчителни за деца под 2 години. За облекчаване на оплакванията могат да се назначат нестероидни противовъзпалителни средства. Препоръчват се хладни компреси, охлаждащи кремове, спрейове против изгаряне и редовен прием на течности срещу дехидратацията.
При влошаване на състоянието
При инфектиране, гадене, повръщане и диария задължително трябва да се направи консултация със специалист.
Превантивни мерки:
Не забравяйте да консултирате родителите за превантивните мерки:
- да се избягва излагане на слънце между 11 ч. и 15 ч.;
- да се използват слънчезащитни спрейове и млека с висок SPF, като нанасянето им да се подновява на всеки 2 часа;
- да се носят шапки с широка периферия, памучни светли дрехи и слънчеви очила;
- стоенето във водата не намалява слънчевото въздействие, а напротив – във водата силата на лъчите се удвоява, което може да доведе до сериозни изгаряния, най-често на гърба.
Библиография:
- Ultraviolet Light induced injury:immunological and inflammatory effects, Gavin J Clydesdale, Geoffry W Dandei and H. Konrad Muller
- Sunburn cell formation, dendritic cell migration and immunomodulatory factor production after solar-simulated irradiation of sunscreen-treated skin explants in vivo – Hofman-WellenhofR, Sanolle J, Roschger A, Strunk D, Hubmer M Hoffman, Wolf P
- Фотодерматози – John Hawk MD, Phd.