Директни естетични възстановявания на постоянните предни зъби при деца
T. Мирчева
„Дентална клиника Петър Дучев“
Естетиката е дял от философията, занимаващ се със същността и възприемането на красотата. С оглед на това можем да кажем, че детската естетична стоматология се занимава с поддържането и повишаването на красотата на зъбите на децата и юношите.
Редица фактори като например зъбен кариес, промяна на цвета, травма, ранна загуба на зъби, разместването им и всякакви аномалии на формата и размера им могат да доведат до естетически неприемливо съзъбие. Съвременната детска стоматология предлага голям брой лечебни решения за естетичните проблеми. Голямата дилема обаче е как да изберем най-доброто за дадения пациент и за дадената ситуация. Значителен брой проучвания показват, че хората са по-загрижени за липсващите предни зъби и замяната им, отколкото за липсващите задни зъби. Изглежда, че за пациентите естетиката е по-важна от функцията.
Най-честите фактори, които могат да компрометират естетиката при деца, са дефектите в емайла, фрактурите на клиничната корона и кариесите. За определяне на подходящата лечебна стратегия от значение е възрастта на пациента. Важно е да се знае, че в детска възраст е желателно да се избягва инвазивното лечение. Когато външният вид, а оттам и социалният живот на детето са компрометирани и има индикация за възстановително лечение, то трябва да бъде колкото е възможно по-консервативно. Най-добрият материал, който може да възстанови естетиката и да гарантира високо качество, минимално износване и дълготрайност, са висококачествените композитни материали.
Особености на директните възстановявания
За да бъде директното композитно възстановяване с най-добрия естетичен вид, качествено и с дълготраен резултат, трябва да бъдат спазени няколко условия:
- Трябва да се направи добро планиране на възстановяването, съобразено със съседните зъби в устатата на пациента, с характеристиките на неговата усмивка, да се изследва предварително захапката, т.е. предварително трябва да бъдат изследвани всички естетични и функционални параметри в устатата на пациента.
- Цветовете на композитния материал трябва да бъдат подходящо избрани в зависимост от индивидуалните нюанси на емайла и дентина на зъбите, подлежащи на възстановяване. Трябва да се има предвид и по-голямата прозрачност и изразените форми на режещите ръбове на детските зъби, индивидуалното съотношение емайл – дентин, както и бързата им дехидратация.
- За да бъде детето спокойно, да не изпитва никаква болка и манипулацията да протече гладко, задължително се поставя анестезия. Зъбите трябва да бъдат почистени и полирани, защото и най-малкото количество зъбен камък или плака могат да опорочат качеството на възстановяването.
- Едно от най-важните условия за качествено и дълготрайно възстановяване е осигуряването на надеждна изолация, което е възможно единствено чрез поставянето на кофердам. Той предпазва лигавицата и устата на пациента от контакт с течностите и разтворите, които се използват в хода на манипулацията, и пречи на влагата от дъха на пациента, на слюнката и/или кръвта да навлязат в зоната на работното поле и да възпрепятстват адхезията на материала със зъба. Изключително важно в хода на манипулацията е да може да се контролира необходимото количество влага, а това е лесно постижимо, когато се използва кофердам.
- Трябва изключително точно да се спазва адхезивният протокол като последователност, времетраене за отделните процедури и т.н.
Клиничен случай 1
Момиче на 14 год. посещава клиниката с оплакване от естетичния вид на предните си зъби. Детето се чувства дискомфортно поради постоянните подигравки в училище, че зъбите й не са измити.
Снимка 1. При клиничния преглед се установява наличие на хипоминерализация на емайла на двата горни централни резеца, както и наличие на кавитация на единия от тях, достигаща до дентина на зъба.
Снимка 2. След анестезия и поставена изолация (кофердам), деминерализираният емайл и размекнатият дентин под него са премахнати. Зъбите са загладени перфектно – необходимо условие за добра адхезия.
Снимка 3. Горните предни зъби веднага след възстановяването.
Клиничен случай 2
Момче на 16 год. След проведено ортодонтско лечение не се явява на контролни прегледи. Една година по-късно идва в клиниката с изключително влошена хигиена, големи количества зъбен камък и плака, кариеси около брекетите. Венците са силно възпалени, болезнени и кървящи. Около брекетите по предната повърхност на горните 6 предни зъба се установяват големи кариозни разрушения. Засегнати от кариеса на места са и контактите между зъбите, както и подвенечните части на зъбите. При първото посещение се възстановяват зъбите вдясно, а при следващото – вляво.
Снимка 4. Начална ситуация. Натрупана плака и остатъци от храна около брекетите, разрушение на структурата на емайла около брекетите.
Снимка 5. След отстраняване на брекетите на горните предни десни зъби се премахват първоначално разрушените от кариес предни повърхности.
Снимка 6. След фино заглаждане на повърхностите следва послойното им възстановяване под кофердам.
Снимка 7. Следва финиране, обработване и оформяне на завършените зъби. Ситуация веднага след възстановяването на горните предни десни зъби.
Снимка 8. Втори етап от възстановяването – възстановяване на горните леви предни зъби няколко седмици по-късно. Ситуация в началото на второто посещение.
Снимка 9. След преминаване на същите клинични стъпки както при зъбите вдясно е постигнат задоволителен естетичен резултат. Веднага след възстановяването венците все още са възпалени. Следва период на рехидратация на емайла в рамките на няколко дни.
Клиничен случай 3
Момиче на 9 год. След падане в училище е фрактурирана част от клиничната корона на горния централен резец. Детето не изпитва болка, но не иска да се вижда с приятелите си и да ходи на училище, докато зъбът не се възстанови.
При клиничния преглед се установява фрактура на голяма част от клиничната корона на горния централен резец. След направената периапикална рентгенография се установява, че има запазено количество дентин до пулпната камера. Нивата на венеца на предните зъби е несиметричен, т.е. има разлика в големината между симетричните зъби. Детето има нужда от ортодонтско лечение.
Снимка 10. Начална ситуация.
Снимка 11. След поставяне на упойка и кофердам, зъбът е изграден послойно с композит.
Снимка 12. Ситуация веднага след завършване на манипулацията.
В заключение
Когато е засегната структурата на емайла на предните зъби и/или цветът, се нарушава естетиката, което води до влошен вид на усмивката и занижено самочувствие на детето. Правилното диагностициране на естетичния проблем и правилното лечебно планиране осигуряват предвидим резултат и успех в краткосрочен и дългосрочен план. Директните композитни възстановявания са минимално инвазивен лечебен подход с добър естетичен и функционален дълготраен резултат.