Шест въпроса за сухата кашлица в детска възраст
Д-р Саша Порязова, педиатър и общопрактикуващ лекар в ДКЦ „Софиямед“
Д-р Боряна Иванова, специалист по неонатология и педиатрия в МБАЛ „Вита”
Д-р Екатерина Бърлиева, педиатър и детски кардиолог в ДКЦ „Софиямед“
1. От каква възраст най-рано използвате лекарства за суха кашлица при деца?
С. Порязова: Най-рано от 1-месечна възраст.
Б. Иванова: Заболявания, протичащи със суха спастична кашлица, могат да настъпят и в ранния кърмачески период, което е и една от причините, налагащи болнично лечение. В тези случаи е уместно провеждане на инхалации с бронходилататори и приложение на кортикостероиди. Най-общо казано медикаментите се делят на такива, които повлияват причината, и на други, които облекчават симптомите, в случая кашлицата.
Ек. Бърлиева: Сухата кашлица трябва да се лекува винаги, когато възникне. Изборът на медикамент се съобразява с възрастта на пациента.
2. Как преценявате под каква форма да е лекарството, което изписвате – таблетки или сироп?
С. Порязова: Съдейки по моя опит, децата обичат повече сиропните форми. Но ако детето е достатъчно голямо да преглътне таблетка, изписвам тази форма. Всичко е индивидуално.
Б. Иванова: Приложението на едната или другата форма на медикамента се определя от възрастта на детето. В кърмаческия период и ранната детска възраст за предпочитане са сиропните форми заради по-удобното дозиране, по-лесния прием и по-добрия вкус. Допуска се приложение на таблети, които могат да се смучат или сдъвкват, каквито са хомеопатичните продукти и витамините, под форма на желирани „бонбони”.
Ек. Бърлиева: Естествено, изборът на лекарствената форма е свързан с възрастта на пациента – сироп за по-малките, таблетки за по-големите. Няма строго определена граница. Когато пациентът е на възраст между 7 и 10 години, обикновено питам родителите как предпочита да приема лекарствата си и се съобразявам с това.
3. Как препоръчвате да се дават таблетки на малки деца?
С. Порязова: Основното и най-важно нещо при изписването на лекарство за деца под формата на таблетка е детето да може да преглътне таблетката цяла или да може да смуче, ако е таблетката е за смучене.
Б. Иванова: Стрити и разтворени в течност.
Ек. Бърлиева: Медикаментите, предназначени за малки деца, се предлагат в подходяща течна форма. Не се налага да даваме таблетки. Таблетните форми трябва да се приемат цели, така, както са произведени.
4. Кое е важно за вас при избора на лекарство за суха кашлица за деца?
С. Порязова: При избора на медикаменти за деца се ръководя от това те да са ефикасни и да дават бърз резултат. В същото време да са вкусни и с приятен аромат, така че детето да не откаже да ги приеме.
Б. Иванова: Няма универсално лечение, то се определя от причината и нивото на засягане на дихателните пътища и съобразно конкретния случай – билкови сиропи, инхалации, противоалергични препарати, бронходилататори, кортикостероиди.
Ек. Бърлиева: Разбира се, на първо място е ефективността на медикамента, но вкусът също е от голямо значение. Какъв е смисълът да се предпише лекарство, което детето ще повърне или изплюе заради неприятния вкус?
5. Или значение, че някои лекарства за суха кашлица не потискат дишането?
С. Порязова: Да, у нас няма разрешено лекарство за суха кашлица, което да потиска дишането.
Б. Иванова: Приложението на медикаменти, потискащи дихателния център, се допуска само в случаите със суха, дразнеща, непродуктивна кашлица.
Ек. Бърлиева: Разбира се, това е необходимо условие, за да бъде приложим в детска възраст един медикамент за лечение на кашлица.
6. Интересува ли ви началото на действие?
С. Порязова: Да, желателно е по-бързо начало на действие.
Б. Иванова: Няма мигновено действащи препарати. Повечето средства за лечение на кашлица облекчават и намаляват симптомите след определен брой приеми.
Ек. Бърлиева: Да, но по правило то не се различава много при различните медикаменти. Най-бързо действат инхалациите. Инхалация с физиологичен разтвор в домашни условия е първото средство на избор при всякакъв вид кашлица, още преди посещението при лекаря.