Дейност на Изпълнителна агенция „Медицински одит“, брой 11/2016
Проф. Златица Петрова
Изпълнителна агенция „Медицински одит“ е създадена през 2010 г. Дейността ú през тези 6 години (2010–2015 г.) се осъществяваше в условията на:
- политическа нестабилност, особено в областта на здравеопазването;
- непрекъснати намерения на различните правителства за извършване на здравна реформа, което поражда несигурност за медицинските специалисти и лечебните заведения;
- разпространение на корупционни практики;
- неудовлетвореност на населението от съществуващата здравна система и изискването за по-качествени здравни услуги, при това в условията на ограничен финансов ресурс.
Увеличеното финансиране в абсолютен размер на здравеопазването у нас не доведе до по-добро качество и по-висока удовлетвореност на потребителите от здравната система. Според последните резултати на Европейския индекс на здравния потребител (Euro Health Consumer Index) България отново е на едно от последните места (от 29-о на 31-во) в класацията на ефективността на здравните системи в Европа, като след нас са четири страни – Румъния, Албания, Полша и Черна гора. Чрез цялостната дейност на ИАМО през анализирания 6-годишен период емпирично се доказа, че основният проблем е не толкова в достатъчността на финансовия ресурс, колкото в липсата на критерии и показатели за оценка и контрол на качеството в здравеопазването. Изводите могат да бъдат обобщени в няколко основни насоки:
Вариации в качеството на медицинското обслужване
ИАМО съдейства за и стимулира спазването на изискванията на стандарти в здравеопазването, извършва оценка на качеството на оказваната медицинска помощ с цел неговото подобряване, а не непременно санкциониране при констатиране на нарушения. Една от констатациите в резултат на извършената от инспекторите на Агенцията контролна дейност е, че в различните райони на страната са налице различия в качеството на медицинското обслужване. Търсенето на здравни услуги е насочено преди всичко към областните центрове, в които са съсредоточени лечебни заведения с високотехнологична апаратура и оборудване, признати медицински специалисти и има по-добри условия за осъществяване на диагностично-лечебен процес. Същевременно всеки български гражданин притежава гарантираното конституционно право на достъпна и качествена медицинска помощ, независимо къде живее. Това налага необходимостта от разработване и прилагане на ясни критерии за оценка на качеството в здравеопазването, което е предпоставка за осъществяване на обективен контрол върху медицинските дейности. Наложително е да се създадат условия за преодоляване на различията в качеството, като с течение на времето те да бъдат сведени до минимум. В този контекст до голяма степен се начертава и една от бъдещите насоки в дейността на ИАМО.
Безопасност на медицинското обслужване
При извършване на контролната си дейност инспекторите на ИАМО се сблъскват с неопровержими доказателства, че здравната система не е толкова безопасна и сигурна за пациента, колкото би трябвало да бъде. В някои случаи е налице риск за неблагоприятни последици при диагностиката и лечението, които могат до доведат до увреждане на здравето, както и до значителни финансови загуби. При тези условия здравеопазването може да се разглежда като сфера, източник на болестност, смъртност и високи разходи в резултат на допуснати медицински грешки, нежелани ефекти при употребата на лекарства, нозокомиални инфекции или предоставяне на ненужни здравни услуги. Всичко това подкопава доверието в здравната система и повишава нивото на неудовлетвореност сред гражданите.
Чрез контролната дейност на ИАМО се констатират редица фактори, които влияят върху безопасността на медицинското обслужване:
- липса на система за отчитане на допуснатите медицински грешки поради незнание, страх от обвинение, уволнение, изолация и т.н.; невъзможност да се извлекат съответните поуки с цел превенция и извършване на подобрения в системата;
- липса на система на риск мениджмънт като процес на идентифициране, оценка, анализ и управление на всички потенциални рискове, които директно или индиректно влияят върху безопасността на пациентите при осъществяване на медицинските дейности;
- недостатъчна осигуреност с необходимия микс от медицински персонал;
- недостатъчно обучение в областта на безопасността на медицинското обслужване, вкл. отчитане на медицинските грешки;
- липса на система за задължително продължаващо медицинско обучение.
Извършване на подобрения
Там, където инспекторите на ИАМО са констатирали проблем в качеството на оказваното медицинско обслужване, незабавно са отправени препоръки за извършване на подобрения. В случаите, при които се наблюдават по-сериозни пропуски и нарушения, действията са съгласно правомощията, които ни дава законът – предприемат се съответните административно-наказателни процедури. Но и в двата случая извършените проверки и изготвените в резултат на тях доклади се приемат от ръководствата на лечебните заведения като обективен и безпристрастен анализ на тяхната дейност, констатираните пропуски и предложения за отстраняването им. Самите лечебни заведения са изправени пред предизвикателства за извършване на подобрения в организацията и управлението на диагностично-лечебния процес. С нарочен доклад те информират ИАМО за предприетите от тях действия за осъществяване на дадените препоръки.
Значение на данните и прозрачност на информацията
В резултат на извършената контролна дейност през 6-годишния период от своето функциониране в ИАМО е събрана значителна база данни в областта на качеството и безопасността на медицинското обслужване, която би могла да бъде основа за предприемане на по-нататъшни действия на национално ниво. Създадени са регистри с информация за подконтролните обекти, която понастоящем се използва за разработване на анализи. Тази база данни непрекъснато се подобрява, актуализира и разширява, защото чрез нея се създава възможност за проследяване и анализ на качеството в различните региони в страната.
ИАМО винаги се е стремяла към прозрачност на своите действия пред институциите и обществеността. От самото си създаване Агенцията е обект на интерес от страна на медии, общество и неправителствени организации, което е свързано с факта, че основната цел на институцията е насочена към осигуряване на достъпна и качествена медицинска помощ и защита правата на пациентите. Затова представители на ИАМО активно участват в различни обществени форуми на национално и международно равнище, на които се дискутират проблемите в здравеопазването. Годишните доклади и анализи са публикувани на интернет страницата ни. В този смисъл, ИАМО играе важна роля за въвличането на други партньори от здравеопазването и от други сектори в дейностите, насочени към подобряване на качеството и безопасността на медицинското обслужване.
Началото
ИАМО е създадена на основание чл. 116а, ал. 3 от Закона за здравето (в сила от 01.07.2009 г.) и чл. 55 от Закона за администрацията, както и по препоръка на Европейската комисия в изпълнение на мярка 42 „Структуриране на Агенция „Медицински инспекторат”.
Агенцията започва своята дейност от 01.01.2010 г. Организацията, дейността, функциите, структурата и съставът на ИАМО са определени с приетия на основание чл. 116а, ал. 4 от Закона за здравето (предишна ал. 3, изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Устройствен правилник. По териториален признак ИАМО обхваща територията на Р България, като понастоящем законът не предвижда разкриване на териториални структури. Агенцията е администрация към министъра на здравеопазването и е юридическо лице на бюджетна издръжка – второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на здравеопазването, със седалище в гр. София. Тя е структурирана в обща и специализирана администрация, организирана в 4 дирекции.
Етапи в развитието на ИАМО
В развитието на Агенцията в периода 2010–2015 г. се очертават три основни етапа (табл. 1):
- I-ви – от създаването ú през 2010 г. до 2013 г.
- II-ри – 2013–2015 г.
- III-ти – 2015 г. и по-нататъшно развитие.
Резултати и изводи
от контролната дейност на ИАМО
Получени жалби и сигнали от физически и юридически лица
През 2015 г. в ИАМО са постъпили общо 689 жалби и сигнали, подадени от физически и юридически лица, като в някои случаи в едно лечебно заведение са проверявани повече от една жалби. От всички жалби, 106 са постъпили по електронна поща.
Жалбите от физически лица са 357 (51.8%), а от юридически лица – 332 (48.2%). Последните са разпределени както следва (фиг. 1):
- От МЗ – 166 бр., или 50%;
- От РЗИ – 35 бр., или 54%;
- От НЗОК/РЗОК – 32 бр., или 64%;
- От НПО (пациентски организации) – 6 бр., или 1.81%;
- От Омбудсмана на Р България – 7 бр., или 11%;
- От БЛС – 2 бр., или 0.60 %;
- От ЗД – 8 бр., или 2.41%;
- Други – 72 бр., или 22%.
Най-много са получените сигнали от Министерство на здравеопазването.
Най-често поставяните проблеми в жалбите и сигналите, постъпили в ИАМО, са следните (фиг. 2):
- Неудовлетвореност от качеството на оказаната медицинска помощ;
- Нарушени права на пациентите/затруднен достъп до медицинска помощ;
- Организационни нарушения;
- Нерегламентирани плащания;
- Морално-етични проблеми;
- Други.
Сигналите за неудовлетвореност от качеството на оказаната медицинска помощ през целия анализиран период (2010-2015 г.) съставляват 60–70% от всички получени сигнали.
На фиг. 3 могат да се видят данните за получените в ИАМО жалби и сигнали, а на фиг. 4 са извършените от ИАМО проверки за периода 2010–2015 г.
Резултати от извършените проверки
Резултатите от проверките на ИАМО по жалби могат да се видят на фиг. 5 и да се обобщят, както следва:
- Преобладават нарушенията, свързани с допуснати слабости в организацията и управлението на лечебния процес – 32%. Тези нарушения се отнасят до липса на вътрешни алгоритми (правила) за поведение или неспазване на такива алгоритми, непълнота на медицинската документация, липса на комуникация или незадоволителна комуникация между различните звена в лечебното заведение, липса на ценоразпис или такъв не е поставен на достъпно място, неосигуряване на 24-часово изпълнение на лечебната дейност и др.
- На второ място се нареждат нарушенията, свързани с неизпълнение на изискванията на утвърдени медицински стандарти в частта за структура на ЛЗ, брой и квалификация на медицинските специалисти, обезпечаване с оборудване и апаратура – 29%;
- Нарушенията, които се отнасят до нарушаване на принципа на своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ, съставляват 19%;
- Относителният дял на нарушенията, свързани със спазване правата на пациентите по отношение на получаване на необходимата информация и съгласие, касаеща тяхното лечение – 3%.
И още нещо – в системата на българското здравеопазване все още няма редовна практика да се предлага психологическа подкрепа от специалисти в съответното лечебно заведение на семействата, загубили близък (дете, родител, брат сестра) след диагностична или лечебна процедура.
В заключение
Представената структура на нарушенията през 2015 г. не показва съществени различия от тези при самото създаване на Агенцията. Може да се обобщи, че като цяло нарушенията са свързани с пропуски в организацията на дейностите в лечебните заведения. А това означава, че те са предотвратими, стига управлението и персоналът на лечебното заведение да се ангажират в усъвършенстване на цялостната организация на работа, което ще се отрази благоприятно, включително и върху диагностично-лечебната дейност.
С оглед отстраняване на констатираните пропуски служителите на ИАМО оказват методична помощ на място чрез съответните препоръки. За по-сериозните нарушения са образувани административно-наказателни производства съгласно правомощията на Агенцията.