Проф. Златица Петрова: „Ключовата дума за постигане на по-качествено здравеопазване е партньорство“
Проф. Златица Петрова завършва висшето си образование по медицина в МУ – София през 1977 г. Лекарската си практика започва в отделението по хирургия на районната болница в Лом. От 1979 г. работи в Медицинска академия в София – в началото като асистент, а по-късно като главен асистент в УБ „ИСУЛ“, сега болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Проф. Петрова има защитени три специалности – Анестезиология и интензивно лечение, Клинична токсикология и Здравен мениджмънт. През 2006 г. успешно защитава дисертация на тема „Медицинският одит – основен подход за осигуряване на качеството в болничната медицинска помощ“. Специализирала е „Здравна администрация“ и „Здравен мениджмънт“ в Япония, Германия и Англия.
В периода 1992–1994 г. е заместник-министър и главен секретар на Министерството на здравеопазването, след което заема длъжността заместник-директор на Центъра по финансови и управленски технологии на МЗ. Работи в НЗОК от нейното създаване през 1999 г., като заема последователно длъжностите директор на дирекция „Медицински дейности“, „Медицински одит“ и „Болнична помощ“.
През периода 2010–2014 г. е създател и първи директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит“, експерт към комисията по професионална етика на БЛС, професор към катедра „Здравен мениджмънт“ на Факултета по обществено здраве в София. От ноември 2014 г. отново е назначена за изпълнителен директор на ИАМО.
Преподавателска дейност и публикации:
Проф. Златица Петрова е преподавател и лектор по следните специалности и теми: „Анестезиология и интензивно лечение“, „Организация на здравеопазването“, „Здравен мениджмънт“, „Болнично управление“, „Здравно осигуряване“, „Осигуряване на качеството и медицински одит“, във ФОЗ, МФ, НБУ и НЗОК. Автор и съавтор е на над 100 публикации в научни списания, на медицински книги и докторат по въпросите на качеството в условия на здравно осигуряване. Участвала е в национални и международни конгреси и конференции в областта на анестезиологията, ортопедията, хирургията, социалната медицина и общественото здравеопазване, лекарствената политика, здравното осигуряване и здравния мениджмънт. Съавтор е на три монографии и има признати три рационализации в областта на медицината, съответно през 1987 г., 1990 г. и 1991 г.
Други позиции:
Проф. Златица Петрова е била ръководител на работна група по два проекта на Световната банка – „Договаряне, финансиране, качество и МО“ и „Здравни стандарти“. Член е на Съвета по стандарти в здравеопазването и на авторски колектив за изготвяне на медицински стандарт „Индикатори на системата на здравеопазване“ от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Членува в Съвета по акредитация на Министерството на здравеопазването, както и в Националния програмен съвет за управление на Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2014–2020 г. Член е на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца.
Скъпи колеги,
С удоволствие приех поканата да бъда „домакин“ на този брой на списание „Практическа педиатрия“. Навършването на шестата година от създаването на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ (ИАМО) е повод да споделя придобития опит на Агенцията, която ръководя за периода от създаването й през 2010 г. до момента. При това, с куража и увереността, че пътят, който сме извървели, и посоката, която сме поели, са правилни.
Началото като всяко друго начало беше белязано с изключително недоверие, съпротива и съмнения за необходимостта от такава структура. Идеята за създаването на ИАМО, чиято дейност да бъде насочена към оценка на качеството на оказваната медицинска помощ в страната, бе посрещната с неразбиране и страх в съсловните организации на медицинските специалисти. Днес, шест години по-късно, може да се каже, че първоначалните противници се превърнаха в наши последователи и партньори, както и че постигнатите от ИАМО резултати и наложените от нас ценности – иновативност, ангажираност, морал, отговорност, взаимопомощ и споделена грижа, са оценени.
Доверието, което институцията спечели със своята работа, разкри широко поле за действие на експертния потенциал на научното и медицинско съсловие, създаде условия за партньорство и приемственост. През 2015 г. въз основа на принципа за възложените на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ от законодателя на РБ функции основни цели, задължения и правомощия като специализиран орган за контрол в сферата на здравеопазването, Агенцията проведе преговори и подписа Меморандуми за сътрудничество със съсловните организации в страната. Всички, подписали документа, работят с ИАМО за изграждането и развитието на медицинската наука и практика и преследват една обща цел – по-качествено здравеопазване и достъпна медицинска грижа за пациентите в страната. Парньор на ИАМО в градежа на практики, процедури, методически обучения и механизми за сътрудничество и обмен в сферата на медицинската наука и педиатрична практика е Българската педиатрична асоциация (БПА). Общите ни усилия са насочени към превенцията и контрола на „медицинските и лекарските грешки“ в детското здравеопазване, както и в управлението и оценката на риска като част от стратегическия мениджмънт в сферата на педиатричното здравеопазване.