Проведе се третата експертна среща по ваксинопрофилактика
За трета поредна година по инициатива на Българската педиатрична асоциация се проведе превърналата се вече в традиция годишна експертна среща по ваксинопрофилактика. Тя се състоя на 24 – 26 февруари в Панагюрище. Водещите в областта експерти, държавата и индустрията се срещнаха, за да обсъдят важни въпроси, свързани с ваксините и изпълнението на Националния имунизационен календар, да набележат ключовите проблеми в областта и да отправят конкретни предложения за подобряване на имунопрофилактиката в страната.
Срещата бе открита с доклад на К. Пармакова от Министерството на здравеопазването, в който бяха представени резултатите от изпълнението на имунизационния календар за 2016 г. От него стана ясно, че няма съществени разлики с резултатите от предходната година и че ваксиналният обхват е около 90-91%. За разлика от други европейски страни обаче, където покритието достига до 95%, има какво още да се желае. След това М. Попова съобщи официалните данни на ИАЛ относно нежеланите лекарствени рекации след ваксинация – и през 2016 г. техният дял продължава да бъде нисък (6% от всички съобщени нежелани лекарствени рекации), но прави впечатление, че нараства броят на подадените от пациенти жалби.
Особен интерес предизвика докладът „Проучвания на нагласите за имунизиране сред разнородни групи от населението“, изнесен от Ц. Паунов, МУ – Варна. Проведените анкети показват доста тревожни данни – покачва се броят на родителите с висок социален статус, които са антиваксинално настроени, а също така близо 50% от анкетираните отговарят, че при право на избор и незадължителен имунизационен календар не биха ваксинирали децата си.
Б. Слънчева, А. Мангъров, Р. Тинчева, И. Стоева, Ив. Литвиненко, А. Буева засегнаха темата за имунопрофилатиката при специфични групи пациенти и за необходимостта да бъдат коригирани критериите за ваксинация на тези деца.
Изнесени бяха още редица доклади – за антиваксиналните движения (В. Цеков), за производството и безопасността на ваксините (Е. Георгиева, М. Мирчева), за циркулацията на грипни вируси (Н. Корсун) и т.н. Специален гост на събитието пък бе проф. Арунас Валюлис, който сподели пред българските си колеги литовския опит в имунопрофилактиката и ролята на независимите експерти за повишаване на прозрачността и ефективността на националната програма за имунопрофилактика.
Важна част от програмата бяха дискусиите „Как съвместно държавата, експертите и индустрията да преодолеем затрудненията в достъпа до ваксини за изпълнението на Националния имунизационен календар“ и „Умеем ли да общуваме с родителите по въпросите на имунопрофилактиката“.
В края на срещата след оживени дискусии експертите набелязаха основните проблеми и постигнаха съгласие относно мерките, които трябва да бъдат взети за решаването им. В резултат на срещата ще бъдат предложени конкретни решения за оптимизиране на ваксинопрофилактиката в страната и ще бъде изготвено експертно становище, което ще бъде представено на държавните институции.
Становището от тазгодишната експертна среща по ваксинопрофилактика ще можете да прочете в следващия брой на сп. „Практическа педиатрия“.