Ротавирусните инфекции все по-често засягат и бебетата
Повече от 94% от децата у нас се заразяват от ротавирус. Годишно между 18 000 и 20 000 деца постъпват в болница заради остри гастроентерити, а Националната здравна каса отделя около 10-12 млн. лв. за лечение на остри разстройства. Ротавирусите са най-честата причина и за вътреболнични инфекции в неонатологичните отделения.
Данните сочат, че 87% от страните в света и 21 държави в Европейския съюз са въвели ротавирусната ваксина, а 7 от тях са я включили и в националните си имунизационни календари. Събраните до момента анализи от тях сочат, че препаратът е ефективен.
Ротавирусните гастроентерити са съществена част от острите диарийни заболявания в кърмаческата и ранната детска възраст – както в европейските страни, така и у нас. В България, по данни от различни проучвания, делът на ротавирусните гастроентерите сред хоспитализираните деца на 0-5-годишна възраст е между 26-44% в зависимост от сезона.
Европейските страни, в които ротавирусната ваксина е включена в националните имунизационни програми, т.е. прилага се безплатно за всички деца, са Белгия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Люксембург, Норвегия, Великобритания. В Гърция ваксината не е задължителна, но е безплатна за всички, които желаят. В Чехия и Полша ваксината е препоръчителна, но се заплаща от родителите. Данните категорично показват, че там, където има високо ваксинално покритие, честотата на ротавирусните гастроентерите спада рязко.
За съжаление, у нас процентът на имунизираните с ротавирусна ваксина деца е изключително нисък. Причина за това, от една страна, е неразбирането на значението на тази ваксина от самите лекари, и от друга – все по-нарастващото недоверие на родителите към всякакви ваксини поради активната антиваксинална пропаганда по медиите и най-вече по интернет.
Разговаряме с д-р Цветилена Радкова, общопрактикуващ лекар, МЦ „Св. Клементина“, Варна, за ротавирусните инфекции – какви са симптомите, наложителна ли е хоспитализация, до какви последствия водят.
Д-р Радкова, колко често срещате във вашата практика инфекциозното заболяване ротавирусен гастроентерит?
Заболяването се среща сравнително често, както при по-малките деца, така и при по-големите, а дори и при възрастните. Практиката показва, че често, когато детето е болно и се наложи да бъде хоспитализирано в инфекциозна клиника, майката също се заразява.
Съдейки по вашата практика, коя е най-засегнатата възрастова група?
Най-засегнати са децата в две възрастови групи – на възраст между 1 и 3-4 години. В последно време обаче ротавирусната инфекция засяга все по-често и бебетата. Последният случай, който имах, беше на 5-месечно бебенце.
Колко бързо след тежките симптоми се проявява тежката дехидратация, изискваща хоспитализация?
Това зависи не само от конкретното състояние на детето, но и от възрастта му. Като цяло няколко часа са достатъчни. Например, при 5-месечното бебе, за което вече стана дума, за 2-3 часа състоянието му рязко се влоши. Доведоха го при мен с температура 37.5°С и с разстройство. В началото нямахме съмнение, че става дума за ротавирусна инфекция. Започнахме лечение, но само след 2-3 часа детето започна да повръща на фонатан, температурата му рязко се повиши и се наложи детето да бъде прието в инфекциозното отделение.
А кои, всъщност, са признаците за дехидратация на организма?
Признаците са много висока температура, изключително отпускане и отпадналост, суха кожа, хлътване на фонтанелата, хлътване на коремчето… Плачът също отслабва.
Как протича заболяването в тежката си фаза?
Температурата достига до 40-41°С. Другите симптоми са многократни изхождания и повръщания, обезводняване. Подобно състояние няма как да се овладее в домашни условия и се налага незабавна хоспитализация.
Колко време обикновено продължава престоят на детето в болница?
Най-често около 4-5 дни, като след това лечението продължава и у дома.
Налага ли се отсъствие на родителите от работното им място заради заболяването на детето?
Да, разбира се. Първо, за да бъдат в отделението заедно с детето по време на хоспитализацията му, а после още около седмица за домашното лечение вкъщи.
Как споделят родителите – как преживяват емоционално ротавирусната инфекция?
Стресът за родителите е огромен. И аз пак ще се върна на последния ми случай. Ето какво каза майката на споменатото бебето, която в момента е бременна с второ дете – „Първото нещо, което ще направя, като се роди второто ми дете, е да му поставя ротавирусната ваксина. Не мога дори да си представя, че мога пак да изживея същото…“
Както всички колеги знаем, ротавирусната ваксина не е задължителна, а е по желание, което явно не мотивира особено родителите… Но явно, когато препатиш веднъж и изживееш цялот това страдание, стигаш и до правилния избор. Макар, че има и не малко млади родители, които под влияние на различни течения отказват ваксините.
На каква възраст се поставя ваксината?
Поставя се във възрастта между 2-рия и 6-тия месец, на два приема. От януари тази година ваксината вече се отпуска безплатно, но все още остава по желание.
Имайки предвид различните настроения спрямо ваксините, вие какво съветвате родителите на своите малки пациенти?
Аз, още като поемам бебето за пациент, предупреждавам, че ако родителите са против ваксините, трябва да си потърсят друг педиатър. В моята практика няма неваксинирани деца по отношение на задължителните ваксини, а за тези, които са пожелание, всеки има право да реши. Категорично вярвам, че ползите от ваксини са много повече, отколкото са рисковете – това го казвам и на родителите. Много пъти майките ме питат: „Ако е за вашето дете, ще го направите ли, ще го ваксинирате ли?“ Моят отговор е: „Да, ако е за моето дете, ще го направя.“
Какви последици би могла да има една тежка ротавирусна инфекция?
Може би най-сериозната последица е свързана с храненето, ако трябва да бъда по-точна със захранването. Следва изкарана ротавирусна инфекция поради времето, което е необходимо за възстановяване на нормалната чревна функция, захранването обикновено е дълго и мъчително, а ако детето е по-малко, може да се отключат различни алергии.