Детето като пациент. Холистичният подход в мениджмънта на дете с увреждания
Д-р Обори Бaси Икпеме
областен педиатър – консултант в East Kent University Hospitals NHS Trust – Queen Elizabeth The Queen Mother Hospital, Margate
Медицинската услуга, предоставяна на детето пациент във Великобритания, се разделя на две групи – остри заболявания със спешна хоспитализация и хронични увреждания с дългосрочен план за лечение. Втората група пациенти и услуги се поемат от екипа на педиатричната общност със специализации в обслужването на деца със специални нужди. Диагностичният и терапевтичен процес за децата с остро настъпили състояния е с продължителност само от няколко дни, докато децата с увреждания са в комплицирано медицинско състояние, изискващо продължително лечение. То се извършва на мултидисциплинарно ниво и е комплексно – диагностичен и терапевтичен подход, социални грижи и образователни програми.
Ранна подкрепа за деца със специални нужди в Източен Кент
Медицинските услуги за ранна подкрепа на деца със специални нужди осигуряват на първо място единна отправна точка за достъп до тях на всички деца с увреждания в предучилищна възраст. С участието на много агенции, на основата на комплексна и единна оценка, стартира услуга с ясен план за работа в перспектива. Децата с най-големи потребности от обгрижване получават специален пакет от услуги за ранна подкрепа, който включва постоянен контакт с отговорника за тяхната програма. Това е гаранция за семейството, че тяхното дете получава конкретни медицински и социални грижи в точното време и по правилния начин. Специалистите, работещи с детето, организират екипни срещи в партньорство със семейството. По този начин още веднъж се контролира, а и гарантира, че всеки, който работи с детето и семейството, познава адекватно нуждите им и работи според тях и по определения план за работа.
Програмата за ранна подкрепа на деца със специални нужди винаги поставя във фокуса на внимание и грижи детето и неговото семейство. Целта е да се получи единен и плавен процес на образование, здравеопазване и социални грижи. Важна част от този план са редовните срещи в центрове в единен сграден комплекс с достъпна среда. Точно чрез тези срещи се определя и актуализира необходимостта от работа на даден специалист с детето и семейството.
В програмата за ранна подкрепа за деца със специални нужди до 5-годишна възраст и техните семейства се включват: здраве, образование, социални грижи. Повечето от децата, поподнали в тази група, се нуждаят от комплексен медицински подход поради засягане на моториката (Синдром на Даун, спинална мускулна дистрофия, генетични заболявания), хроничен ход на заболяването с необходимост от дългосрочни хоспитализации (вроден сърдечен дефект след оперативна интервенция), аутизъм, екстремно ниско тегло на новороденото, общо забавяне на развитието.
Отговорни за формирането и предоставянето на услуги по Програмата за ранна подкрепа са общопрактикуващият лекар, специалистът педиатър (за децата със специални нужди) и болничният педиатър-консултант. След сезиране на институциите за наличието на дете със специални нужди се организира план за работа, включващ работни срещи „екип-дете-семейство“ два пъти в месеца. Мултидисциплинарният подход налага необходимостта от екипната работа на следните специалисти – педиатър, социален работник, физиотерапевт, трудов терапевт, езиково-речеви терапевт, ресурсен учител, диетолог и личен асистент.
Мултидисциплинарната идея, осъществена в грижите за децата със специални нужди, предоставя уникална възможност за осигуряване на холистичен подход към децата с увреждания. Успехите на този подход се базират на основната идея, че всяко дете е отделна личност с различни нужди. А това означава разработване на строго индивидуални грижи и подкрепа за всяко дете и семейството му, както и предоставяне на уникални, създадени единствено за тях конкретни медицински и социални практики.